Už len zvyšky obvodových múrov sa zachovali zo zaniknutého kláštora nad obcou Plavecké Podhradie. Jeho súčasťou bol pôvodne gotický kostolík datovaný do 14. storočia.
Dejiny františkánskeho kostola v Košiciach siahajú až do 14. storočia, veľkú časť jeho stredovekej podoby však zmazala baroková prestavba v 18. storočí.
V dedinke Turičky, dnes časti obce Cinobaňa stál do roku 1928 gotický kostolík. Po vybudovaní nového chrámu sa z neho zachovalo už len presbytérium s freskami.
Súčasný kostol na mieste románskej baziliky postavili v 2. polovici 14. storočia. Veľká časť jeho stredovekej podoby sa však stratila pri renesančných a barokových prestavbách.
Ešte po 2. svetovej vojne stál v dedinke Gerlachov neďaleko Popradu ranogotický kostol. Kvôli narušenej statike ho v roku 1953 zbúrali a dodnes sa z neho zachovala iba veža.
Až do začiatku 19. storočia stál v obci Vajnory gotický kostol zo 14. storočia. Po prestavbách v 18. a 19. storočí do veľkej miery stratil stredoveký ráz.
Už len obvodové múry presbytéria sa zachovali z pôvodne gotického Kostola Panny Márie. Stredoveká podoba stavby sa stratila po neskororenesančnej prestavbe v 17. storočí.