Stratené kostolíky

Považská Bystrica

Až do roku 1940 stál na okraji centra Považskej Bystrice pôvodne románsko-gotický Kostol Navštívenia Panny Márie z 13. - 14. storočia.

Unín

Už len gotické presbytérium sa zachovalo zo stredovekého Kostola sv. Martina v obci Unín v okrese Skalica.

Holíč - loretánska kaplnka

Pod barokovou fasádou loretánskej kaplnky pri Kostole Božského srdca v Holíči sa skrýva gotické murivo objektu postaveného na mieste ešte staršej stavby.

Doľany

V obci Doľany sa zachoval pôvodne gotický Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej, po viacerých prestavbách však už jeho stredoveký pôvod veľa nepripomína.

Tornaľa

Až do 15 storočia sa datuje vznik kalvínskeho kostola v Tornali. Po viacerých prestavbách bola jeho stredoveká podoba značne potlačená.

Slavošovce

V dedinke Slavošovce sa zachoval pôvodne gotický kostolík zo 14. storočia s mohutnou vežou, po prestavbe v 18. storočí však už stredoveký pôvod stavby veľa nepripomína.

Huncovce

Niekedy v polovici 13. storočia postavili v obci stredoveký kostol. Po prestavbe v roku 1832 o jeho stredovekom pôvode svedčí už len veža so združenými oknami.

Žilina-Brodno

Len v roku 2023 preukázal výskum Kostola Všetkých svätých v mestskej časti Žiliny, že ide ešte o stredovekú stavbu.

Petrovce

Až do 40. rokov 20. storočia stál pri obci románsky kostolík z 2. štvrtiny 13. storočia. Po postavení nového chrámu sa cirkev i veriaci oň odmietli ďalej starať a po pár rokoch ho zbúrali.

Divín

Až do 14. storočia siahajú dejiny opevneného Kostola Všetkých svätých v obci Divín. Po prestavbách v 17. a 20 storočí objekt stratil svoju stredovekú podobu.