Stratené kostolíky

Košice-Šebastovce

Až do roku 1992 stál v Šebastovciach kostolík pôvodne z 13. storočia. Po obnove a rozšírení o západné priečelie a južnú prístavbu v rokoch už stredovekú stavbu veľmi nepripomína.

Branč

Ranogotický kostol postavili zrejme ešte koncom 13. storočia. Po rozsiahlych prestavbách v 18. a 20. storočí jeho stredoveký pôvod pripomína iba pár nedávno odkrytých detailov.

Košice-Košická Nová Ves

Ešte pred 100 rokmi stál v Košickej Novej Vsi stredoveký kostol. Po výstavbe nového chrámu sa z neho zachovala už len polygonálna svätyňa premenená na kaplnku.

Petrova Ves

Až do druhej polovice 14. storočia je datovaný vznik kostola v záhorskej obci Petrova Ves. Po rozsiahlych prestavbách v 18. a 20. storočí dnes už jeho stredoveký pôvod pripomína len málo.

Tulčík

Už len ostenia okien presbytéria a jeho oporné piliere pripomínajú dnes gotický pôvod Kostola sv. Šimona a Júdu v obci Tulčík neďaleko Prešova.

Soľ

Minimálne do 15 storočia siaha pôvod Kostol sv. Mikuláša v zemplínskej obci Soľ. O stredovekú podobu ho pripravili prestavby v 19. a 20. storočí.

Rožkovany

Až do začiatku 2. polovice 19. storočia stál v dedinke Rožkovany pri Sabinove možno ešte románsky Kostol sv. Antona z 13. storočia. 

Liptovská Mara

Už len mladšia veža sa zachovala z gotického kostola na mieste zaniknutej obce Liptovská Mara. Stavba bola zbúraná v roku 1975 v súvislosti s výstavbou vodnej priehrady.

Chtelnica

Až do roku 1784 stál nad obcou vo vyvýšenej polohe pôvodne gotický Kostol sv. Jána Krstiteľa. Dnes sa z neho zachovalo iba presbytérium uzavreté novým západným priečelím.

Galanta

Pôvodný farský kostol v Galante stál na okraji osídlenia na malej vyvýšenine zvanej Papdomb. Bol zasvätený sv. Štefanovi a postavili ho zrejme v 1. polovici 13. storočia.