Až do 14. storočia siaha pôvod gotického kostola v šarišskej obci Medzianky. Po prestavbách v 18. a 20. storočí bola jeho stredoveká podoba do veľkej miery potlačená.
Hoci sa z neskorogotického, pôvodne františkánskeho Kostola Najsv. Trojice zachovala prakticky celá hrubá stavba lode s klenbou, v exteriéri stredoveký pôvod už takmer nič nepripomína.
Už len apsida s bohatou výzdobou svedčí o románskom pôvode Kostola sv. Jána Krstiteľa v Jelke. Po rozšíreniach v 18. a 20. storočí sa stredoveká podoba stavby takmer úplne stratila.
Až do roku 1802 stál v dedinke Omšenie románsky kostolík z prvej polovice 13. storočia zasvätený Panne Márii. Po ďalšej prestavbe v roku 1927 z neho zostala stáť iba veža a časť lode.
Zrejme až do 15. storočia siaha pôvod Kostola sv. Michala v obci Osikov. Renesančná úprava a prístavba novej lode v 20. storočí však významne zasiahli do jeho stredovekej podoby.
Už len murivo veže, južnej steny lode a sčasti svätyne sa zachovali z pôvodného románskeho kostola, predchodcu dnešnej katedrály v Žiline. Objekt z veľkej časti zanikol v 14. storočí.
História evanjelického kostola siaha až do 14. storočia, stredoveký pôvod stavby však dnes už po klasicistickej prestavbe koncom 18. storočia pripomína len málo.
Až do roku 1764 stál na okraji dnešnej obce Pác pôvodne románsky kostolík zasvätený sv. Petrovi. Po rozsiahlych prestavbách v 18. a 19. storočí sa stredoveká podoba stavby úplne stratila a musela byť novo objavená v roku 2010.