Petrova Ves

Až do druhej polovice 14. storočia je datovaný vznik gotického Kostola sv. Ducha v záhorskej obci Petrova Ves. Po rozsiahlych prestavbách v 18. a 20. storočí dnes už jeho stredoveký pôvod pripomína len málo.
Najstaršia písomná zmienka o obci je z roku 1392. Vtedy získal Holíčske panstvo, do ktorého patrila aj Petrova Ves, vojvoda Stibor II. V tomto období sa obec spomína ako Peterfalua.
Chrám postavili vo vyvýšenej polohe ako jednoloďovú stavbu s polygonálnym presbytériom zaklenutým rebrovou klenbou. Odborníci ho radia do okruhu stiborovských sakrálnych stavieb, čo potvrdzuje svorník so stiborovským erbom.
Po smrti Stibora II. v roku 1434 získal majetky na Záhorí jeho synovec Mikuláš Szarlejský, ktorý vystúpil proti záujmom kráľa Žigmunda a podnikal útoky na území Uhorska i na Moravu. Dokonca dal opevniť petroveský kostol, odkiaľ sa potom pokúšal dobyť hrad Holíč.
V staršej literatúre sa nepresne uvádza ako čas vzniku chrámu rok 1483, kedy už Stibor II. bol dávno mŕtvy. Tento rok sa spomína v kanonickej vizitácii z konca 18. storočia, podľa ktorej mal byť vtedy kostol rozšírený. Barokovou prestavbou prešiel objekt v roku 1762, koncom 19. storočia bol interiér novo zariadený.
Súčasnú podobu dostal kostol v rámci veľkého rozšírenia v roku 1931. Vtedy pristavali ku gotickej lodi pseudobarokové bočné lode, čím sa dispozícia zmenila na trojlodie. Priestory prepojili arkádovými oblúkmi. Zmeny sa dotkli aj fasád, okien na presbytériu a interiéru. Prestavaný chrám posvätil na prvú adventnú nedeľu v roku 1931 skalický dekan a prelát Dr. Tomáš Caban.
Status národnej kultúrnej pamiatky má objekt od roku 1963. Ďalšie práce sa realizovali podľa letopočtu na fasáde aj v roku 1971.
Zo stredovekej stavby sa zachovali steny lode a presbytéria, krížová klenba svätyne s dvoma svorníkmi zdobenými erbami, ktorú podopierajú nárožné oporné piliere. Bližšie informácie o rozsahu zachovania ďalších detailov i presnejšom čase vzniku kostola by mohol priniesť historicko-architektonický výskum.
GPS: 48.721118484, 17.160997637
Zdroje:
- Güntherová, A. a kol.: Súpis pamiatok na Slovensku 2. Bratislava, Obzor 1968.
- Judák, V. - Poláčik, Š.: Katalóg patrocínií na Slovensku. Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Bratislava 2009 (kód patrocínia 1101).
- Kodoňová, M.: Beckovský výtvarný okruh v neskorej gotike. In: ARS, roč. 1984, č. 1, s. 51 - 79. Dostupné v elektronickej podobe.
- https://www.pamiatky.sk/evidencie-a-registre/reg...
- http://ezahorie.sk/index.php?option=com_content&...
- https://www.petrovaves.sk/seniori/obec-2/organiz...
- https://www.petrovaves.sk/obec-2/organizacie-a-z...
- https://farapves.sk/
- https://www.knihydominikani.sk/hlavna_nemethy_22...
esteban
22. 4. 2025