U susedov

Fulda-Petersberg (DE)

Až do 9. storočia siahajú dejiny unikátneho Kostola sv. Petra v niekdajšom mestečku Petersberg, ktoré je dnes mestskou časti Fuldy.

Užhorod-Horjany (UA)

Unikátnu rotundu starobylej koncepcie postavili niekedy v priebehu 13. storočia. Interiér stavby členilo pôvodne šesť menších apsíd v hrúbke múra.

Hainburg an der Donau - hradná kaplnka (A)

Len pár kilometrov západne od Bratislavy sa v hradnom areáli nad mestom Hainburg an der Donau nachádza zaujímavý románsky kostolík - hradná kaplnka.

Frankfurt nad Mohanom-Höchst (DE)

Až do prvej polovice 9. storočia siaha história najstaršieho kostola v dnešnom Frankfurte nad Mohanom. Je ním Justinuskirche stojaci v dominantnej polohe nad riekou vo štvrti Höchst.

Velehrad (ČR)

Bývalý kláštorný kostol cistercitov vo Velehrade predstavuje napriek prestavbám jednu z najhodnotnejších pamiatok neskororománskeho štýlu v Česku.

Velehrad - Cyrilka (ČR)

Až do druhej polovice 13. storočia siaha pôvod dnešného Kostola Zjavenia Pána vo Velehrade, zvaného aj Cyrilka. Ranogotická stavba mala zložitý osud, ale dnes už má opäť dôstojné využitie.

Staré Město - veľkomoravská rotunda (ČR)

Zvyšky veľkomoravskej rotundy objavil archeológ Vilém Hrubý v roku 1962 pri archeologickom výskume v interiéri Kostola sv. Michaela v Starom Měste.

Gelnhausen - Peterskirche (DE)

Jednou z významných pamiatok hesenského mesta Gelnhausen je aj pôvodne neskororománsky Kostol sv. Petra, ktorého počiatky siahajú až do začiatku 13. storočia.

Sázava (ČR)

Až na začiatok 11. storočia siahajú počiatky kláštora v Sázave. V tom období sa tu usadil pustovník a neskorší svätec Prokop, okolo ktorého sa postupne zhromaždili ďalší pustovníci.

Plaňany (ČR)

Neďaleko mestečka Kouřim stojí v obci Plaňany pôvodne románsky Kostol Zvestovania Panne Márii. Aj po mladších prestavbách predstavuje veľmi peknú ukážku sakrálneho staviteľstva v Česku 12. storočia.