V rokoch 2015 - 2020 bol na Vyšehrade odkrytý trojloďový románsky kostol. V listinách sa spomína v roku 1258 a slúžil zrejme ako kláštorný chrám benediktínov.
V roku 1956 odkryl archeológ A. Petrovský - Šichman v polohe Koscelisko nad obcou Radoľa základy ranogotického kostolíka datovaného do druhej polovice 13. storočia.
Až donedávna pripomínala zaniknutý stredoveký kostolík v obci Ostrá Lúka len kamenná krstiteľnica v kaštieli rodu Ostrolúckych. Jeho základy odkryl archeologický výskum v roku 2024.
V rokoch 1921 - 22 vo východnej časti devínskeho hradiska objavil I. L. Červinka základy rotundy. Pôvodne ju považovali za novovekú vežu alebo veterný mlyn.
Na jar v roku 2019 odkryl archeologický výskum pod vedením Petra Tajkova z TU v Košiciach v areáli zaniknutého kláštora kaplnku centrálneho pôdorysu. Objekt sa dovtedy javil ako súčasť opevnenia zo 16. storočia.
Pri rozsiahlej rekonštrukcii Dómu sv. Alžbety v Košiciach v rokoch 1882 - 84 boli v interiéri chrámu odkryté základy staršieho kostola ešte z 13. storočia.
Len v tomto storočí sa podarilo preukázať existenciu stredovekého karnera pri románskej bazilike v Krupine. Dodnes sa z neho zachovala podzemná časť slúžiaca ako farská pivnica pri Husitskej bašte.
Pri záchrannom výskume v Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v roku 2004 zachytil archeológ Peter Roth základy staršej, podľa všetkého ešte románskej sakrálnej stavby.