Kostoly spod zeme

Hurbanovo-Bohatá

V rokoch 1957 - 1958 boli v Hurbanove-Bohatej pri archeologickom výskume zaniknutej stredovekej dediny odkryté základy románskeho kostolíka.

Hronský Beňadik - románska bazilika

Po požiari kláštorného komplexu v Hronskom Beňadiku v roku 1881 boli pri výskume v gotickom kostole a jeho blízkosti odkryté základy trojloďovej románskej baziliky - pôvodného kláštorného chrámu z 11.- 12. storočia.

Devín - veľkomoravský kostol

Veľkomoravský kostol na devínskom hradnom vrchu bol objavený na dvakrát. Pôvodne ho nepokladali ani za kostol, ani za veľkomoravskú stavbu.

Michalovce

V roku 1951 odkryl Jaroslav Vizdal na nádvorí dnešného Zemplínskeho múzea v Michalovciach zvyšky ranostredovekej rotundy.

Dolné Strháre

Až do 11. storočia datoval archeológ Zoltán Drenko najstarší zo stredovekých kostolov, ktoré odkryl v polohe Kostolisko v obci Dolné Strháre pri výskume v rokoch 1972 - 1975.

Olcnava

Základy stredovekého kostolíka odkryl v roku 1985 archeológ František Javorský na okraji obce Olcnava.

Bratislava - Kostol sv. Vavrinca

V roku 1935 odkryl výskum Václava Mencla pred súčasnou Starou tržnicou v centre Bratislavy základy trojloďového kostola datovaného pôvodne do druhej polovice 13. storočia.

Žíp - románsky kostol

Až v roku 2020 objasnil archeologický výskum počiatky reformovaného kostola v obci Žíp. Súčasná stavba, ktorej počiatky siahajú do obdobia konca 13. storočia, mala staršieho predchodcu.

Bratislava-Jarovce

V roku 1982 objavil pri výskume na cintoríne archeológ V. Turčan zvyšky neveľkej kamennej rotundy z 12. - 13. storočia, ktorá slúžila ako karner.

Boleráz

V rokoch 1934 a 1966 boli v obci Boleráz dvakrát odkryté zvyšky stredovekého Kostola sv. Michala archanjela.