Trnava - Kostol sv. Ulricha

Na jar roku 2023 zachytil archeologický výskum vedený doc. Dr. phil. Erikom Hrnčiarikom z Katedry klasickej archeológie FF TTU v Trnave na Námestí SNP dovtedy neznámu sakrálnu stavbu.

Lokalita sa nachádza tesne za pôvodnou líniou stredovekých hradieb mimo mesta (pred Dolnou bránou) a v dávnej minulosti sa tu nachádzal cintorín. Neskôr na tomto mieste vybudovali barbakan.

Výskum odkryl objekt s centrálnym pôdorysom, ktorého loď mala tvar osemuholníka s rozmermi 8 x 8 metrov (vnútorný priemer 6,5 m). K nej sa z východnej strany pripájalo polygonálne presbytérium dlhé štyri a široké päť metrov (s vnútornými rozmermi 2,7 a 3,0 m). Fasády stavby boli neomietnuté a upravenené tzv. podrezávaným škárovaním, typickým pre Trnavu a okolie v období po vpáde Mongolov.

Funkčne išlo o karner – dvojpodlažný objekt, ktorého spodné podlažie sa využívalo ako kostnica na uloženie kostí zo starých hrobov (pri výskume sa ale nenašli). Vrchné podlažie slúžilo na liturgické účely.

Kostol nebolo možné presnejšie datovať, jeho vznik sa predpokladá v priebehu poslednej štvrtiny 13. storočia. K zániku stavby mohlo dôjsť rámcovo okolo polovice 16. storočia. Vtedy na jej mieste postavili spomínaný renesančný barbakan. Ešte v roku 1506 sa k chrámu viaže oltárne bratstvo trnavských mešťanov.

Dispozične stavba nemá na Slovensku prakticky obdobu. Najbližšie je mu loretánska kaplnka v Holíči, kde však osemuholníková loď a polygonálne presbytérium majú v nárožiach vonkajšie oporné piliere. Karner vo Zvolene má zasa okrem polygonálneho presbytéria len šesťbokú loď. 

Priestory nadzemného podlažia lode a presbytéria boli podľa predpokladu zaklenuté, pričom váhu klenieb niesli len hrubé obvodové múry. Výskum doložil existenciu zaklenutia spodného podlažia lode, ktoré siahalo do hĺbky 1,9 m pod úroveň vtedajšieho terénu. Jeho klenba pritom mala dosahovať až do výšky 1,5 m nad úroveň terénu. 

Z muriva lode sa zachoval len východný a juhovýchodný múr. Základy na východ orientovaného presbytéria sa zachovali v oveľa väčšom rozsahu. Steny spodného podlažia lode boli postavená z kombinovaného materiálu - kameň a tehla, pričom z tehál bola podľa všetkého vymurovaná nadzemná časť, z ktorej sa zachovali v malom úseku len dva riadky. Základy stavby boli vymurované z kameňa.

Historický výskum prof. PhDr. Vladimíra Rábika, PhD. z Katedry histórie FF TTU v Trnave stotožnil odkrytú stavbu s Kostolom sv. Ulricha. Ten sa spomína v benefičnej mestskej knihe v roku 1495. Kostol spadal pod neďaleko stojaci Špitál Sv. Kríža s dodnes zachovaným Kostolom sv. Heleny, ktorý spravovali benediktíni. Tento fakt ovplyvnil aj výber u nás netradičného patrocínia kostola, keďže sv. Ulrich († 973) bol benediktínskym mníchom, ktorý sa ako biskup Augsburgu preslávil aj obranou tohto nemeckého mesta pred útokom maďarských nájazdníckych oddielov

Cintorín s Kostolom sv. Ulricha slúžil benediktínom podľa všetkého na pochovávanie „klientov“ špitála, keďže obmedzený priestor pri Kostole sv. Heleny sa využíval ako cintorín pre členov mníšskej komunity a sčasti i mešťanov. Benediktínsky rád pôsobil v Trnave až do svojho vyhnania v roku 1424. Vtedy jeho majetky prevzalo mesto, vrátane samotného špitála a sakrálnych stavieb.

V decembri 2023 bola dokončená prezentácia zaniknutej stavby - v dlažbe bol vyznačený pôdorys, pričom sa zohľadnila situácia po výstavbe brány barbakanu, ktorej padla za obeť severná časť lode kostola. Neďaleko je osadená informačná tabuľa. 

GPS: 48.373254842, 17.587160434

Zdroje: 
Hrnčiarik, E. - Rábik, V.: Neznáma stredoveká sakrálna stavba a ďalšie unikátne nálezy z archeologického výskumu Námestia SNP v Trnave. In: Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja, roč. 26, KPÚ Trnava, 2024, str. 37 - 46. Dostupné v elektronickej forme.
- Rábik, V.: Stredoveký kostol sv. Ulricha v Trnave v historických súvislostiach. In: Historia ecclesiastica, roč. XIV, 2023, č. 1, str. 18 - 26. Dostupné v elektronickej forme
https://www.truni.sk/news/kostol-svateho-ulricha...

esteban
12. 12. 2024

Za pomoc ďakujeme doc. Dr. phil. Erikovi Hrnčiarikovi z Katedry klasickej archeológie FF TTU v Trnave.

Súvisiaci článok: K odkrytiu Kostola...