Brezno

Len svätyňa so sakristiou sa zachovali z neskorogotického Kostola Sv. kríža na cintoríne v Brezne (na Bráničke). Pôvodne farský chrám v roku 1779 vyhorel a poškodená stavba bola až na svätyňu zbúraná. Po zamurovaní víťazného oblúka bol zvyšok kostola premenený na kaplnku.
V Brezne stál na námestí až do roku 1517 drevený kostol. Vtedy ho zničil veľký požiar založený pri útoku Dóczyovcov na mesto. Veriaci sa preto rozhodli postaviť si nový chrám na inom mieste.
Novostavba mala podobu murovaného jednolodia s polygonálnym presbytériom a severnou sakristiou bol už murovanou stavbou. Postavili ju vo vyvýšenej polohe v severovýchodnej časti Brezna neďaleko Hrona v rokoch 1517 – 1519 v neskorogotickom štýle.
Zrejme už v roku 1553 prešiel kostol do rúk evanjelikom, ktorí ho v súvislosti s tureckým nebezpečenstvom v roku 1578 obohnali kamenným múrom. V roku 1619 sa uskutočnila renesančná prestavba objektu, v rámci ktorej dostalo presbytérium krížovú hrebienkovú klenbu s lunetami. Podľa nápisu ju realizoval banskobystrický staviteľ V. Musla.
Evanjelikom vzali kostol v roku 1673, ale už v roku 1682 ho získali späť. Aj v nasledujúcich rokoch ešte chrám zmenil majiteľa.
Neskorogotickej stavbe sa stal osudným rozsiahly požiar mesta 9. apríla 1779, kedy zhorelo až 113 domov i samotný kostol, ktorého loď mal plochý drevený strop. Okrem vnútorného zariadenia boli zničené aj zvony a oheň poškodil loď v takom rozsahu, že sa ju miestni rozhodli radšej rozobrať.
So zbúraním presbytéria nesúhlasil prvý banskobystrický biskup František Berchtold, ktorý v roku 1783 požiadal, aby sa zmenilo na kaplnku. Veriaci žiadosti napokon vyhoveli, a tak zamurovali víťazný oblúk do podoby nového západného priečelia. Zo zvyšku kostola sa tak funkčne stala kaplnka na cintoríne.
Opravami prešiel objekt v rokoch 1908,1967 a 2001. Národnou kultúrnou pamiatkou je od roku 1963. V súčasnosti už má opäť status kostola s pôvodným patrocíniom. Dnes neveľký kostol je najstarším zachovaným sakrálnym objektom v Brezne a stále sa využíva na liturgické účely.
Stredoveké prvky sa zachovali aj na severnej sakristii zaklenutej valenou klenbou - ide o úzke okno s lomeným oblúkom, v ktorom je osadená gotická železná mreža. Na severnej strane presbytéria sa nachádza lomený gotický portál vedúci do sakristie.
GPS: 48.809022079, 19.645662904
Zdroje:
- Güntherová, A. a kol.: Súpis pamiatok na Slovensku 1. Bratislava, Obzor 1967.
- http://www.pamiatky.sk/po/po/Details?id=10783
- https://www.brezno.sk/pamatihodnosti/
- https://www.dokostola.sk/kostol/kaplnka-povysenia-svateho-kriza-branicka
- https://farnostbrezno.sk/farnost/
- http://fara.brezno.szm.com
- https://www.dokostola.sk/clanky/osirele-svatyne
- Judák, V. - Poláčik, Š.: Katalóg patrocínií na Slovensku. Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Bratislava 2009 (kód patrocínia 1379).
esteban
26. 3. 2016, upravené 16. 10. 2021 a 3. 6. 2025
Za pomoc ďakujeme pracovníkom Archívu Pamiatkového úradu SR.
Prevádzku a aktualizáciu stránky Apsida.sk môžete podporiť kúpením symbolickej šálky kávy prostredníctvom nástroja https://buymeacoffee.com/apsidask. Ďakujeme
Nové na Apsida.sk
- Bratislava - radničná kaplnka
- Nadácia VÚB podporí obnovu kostola v Starom Smokovci
- Letná sezóna na Gotickej ceste 2025
- Čachtice
- Banská Štiavnica - Frauenberský kostol
- Brezno
- Sympózium Ora et Ars od 9. júna 2025
- Nová kniha o zaniknutej kaplnke v Štítniku
- Hlasovanie za obnovu pamiatky z grantu Nadácie VÚB do 15. júna 2025
- Smilno