Soľ

Minimálne do 15 storočia siaha pôvod Kostol sv. Mikuláša v zemplínskej obci Soľ. O stredovekú podobu ho pripravili prestavby v 19. a 20. storočí.

Obec Soľ sa v písomných záznamoch objavuje už v roku 1252 pod názvom Sowkwth vo význame Soľný prameň (maďarsky Sókút). Územie patrilo k hradnému panstvu (Kecerovský) Lipovec.

Miestna farnosť sa objavuje už súpise pápežských desiatkov z rokov 1332 - 1337, keď tu pôsobil kňazi Ján. Obec sa uvádza pod názvom Zohud, pričom kostol bol zasvätený Panne Márii. 

Odborníci často datujú súčasnú stavbu na koniec 15. storočia (uvádza sa písomná zmienka z roku 1493). Ide o typickú stavbu tých čias - pozdĺžne jednolodie s predstavanou západnou vežou, polygonálnym presbytériom a pôvodne aj severnou sakristiou. 

V 17. storočí bola upravovaná loď už v barokovom štýle. Podľa niektorých zdrojov práve v tomto období postavili dnešnú loď a západnú vežu. Opravy sa udiali aj v rokoch 1742 - 1753.

V roku 1875 spôsobila víchrica zrútenie vysokej drevenej strechy veže. Nahradila ju nová, nižšia. V roku 1884 sa uskutočnila prestavba kostola v neogotickom štýle, kedy okrem iného bola novo zaklenutá loď.

Veľká obnova sa uskutočnila aj v roku 1932, pričom chrám vysvätili o rok neskôr. Z tohto obdobia pochádza aj hlavný oltár. Menšie opravy sa realizovali aj po druhej svetovej vojne.

Status národnej kultúrnej pamiatky má kostol od roku 1963. V roku 1994 stredovekú sakristiu odstránili a nahradila ju moderná prístavba. Komplexná obnova objektu sa konala v rokoch 1999 -  2000.

Gotický pôvod má jedinečné zaklenutie presbytéria. Ide o lomenú valenú klenbu orientovanú nezvyčajne kolmo na os kostola doplnenú o dekoratívne krížové rebrá. Nárožia svätyne spevňujú oporné piliere. Na juhovýchodnej strane polygónu presbytéria je prezentované zaslepené gotické okno väčších rozmerov s lomeným oblúkom. Podobné, ešte funkčné okná sa nachádzajú aj na južnej strane svätyne. 

Nie je jasné, kedy došlo k zmene patrocínia z Panny Márie na sv. Mikuláša, a ani to, či a v akom rozsahu dnešný chrám nadväzuje na kostol spomínaný v pápežských desiatkoch. Viac odpovedí bude môcť dať až ďalší výskum.

GPS: 48.926652466, 21.601166136

Zdroje:
- Güntherová, A. a kol.: Súpis pamiatok na Slovensku III. Bratislava, Obzor 1969.
- Judák, V. - Poláčik, Š.: Katalóg patrocínií na Slovensku. Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Bratislava 2009 (kód patrocínia 1215 - uvedené nesprávne patrocínium Krista Kráľa).
https://www.pamiatky.sk/evidencie-a-registre/reg... (uvádza nesprávne patrocínium)
https://www.obecsol.sk/kulturne-pamiatky/
https://farnostsol.sk/o-nas/
https://www.knihydominikani.sk/hlavna_nemethy_22...

esteban
19. 3. 2025

Za pomoc a ochotu ďakujeme kolegovi Petrovi Ščecinovi, pánovi farárovi Jozefovi Polákovi a kaplánovi Jozefovi Nemašikovi. Takisto aj pracovníkom Archívu Pamiatkového úradu SR.