Aktuality

Top 5 zrúcanín kostolíkov na Apsida.sk

Z hľadiska návštevnosti sme mohli zostaviť nasledovné poradie piatich najpopulárnejších sakrálnych zrúcanín na Apsida.sk...

Geofyzikálny prieskum lokality zaniknutého románskeho kostola v Petrovciach

Vo februári 2020 sa uskutočnil geofyzikálny prieskum s cieľom overiť prítomnosť zvyškov románskeho kostolíka, ktorý bol zbúraný v 40. rokoch 20. storočia.

Veľkomoravská bazilika v Bratislave mohla stáť ešte v 12. storočí

Veľkomoravská bazilika na bratislavskom hradnom vrchu, o ktorej sa predpokladá, že zanikla krátko po zániku Veľkej Moravy, možno existovala oveľa dlhšie, než sa doteraz myslelo.

Zvyšok premonštrátskeho kláštora v Šahách má nového vlastníka

Dlhé roky chátrajúca baroková sýpka v Šahách, ktorej súčasťou sú aj arkády krížovej chodby bývalého premonštrátskeho kláštora, by sa mala dočkať obnovy.

Obnova románskej fasády kostola v Lábe

Po vyše šiestich rokoch od zrútenia veže sa pristúpilo k obnove odhaleného románskeho muriva na Kostole Všetkých svätých v obci Láb.

Georadar zachytil pri kostole vo Sv. Juri stredovekú kaplnku a rotundu

Dosiaľ neznámu rotundu a Kaplnku sv. Barbory známu z písomných prameňov zachytil georadarový výskum pri románsko-gotickom Kostole sv. Juraja vo Svätom Juri.

Kalvínsky kostolík v Pederi je o vyše sto rokov starší, než sa predpokladalo

Už do polovice 12. storočia datoval archeologický výskum vznik kalvínskeho kostola v obci Peder. Ten bol doteraz len všeobecne radený do druhej polovice 13. storočia.

K objavu freskovej výzdoby gotickej kaplnky v Gombaseku

Uplynulé dni priniesli významný objav zachovanej freskovej výzdoby gotickej kaplnky stojacej v areáli kláštora pavlínov v Gombaseku.

Obnova fasády ranogotického kostola v Hrnčiarovciach nad Parnou sa blíži do cieľa

Od augusta 2020 sa realizuje obnova vonkajšej fasády kostola ranogotického Kostola sv. Martina v obci Hrnčiarovce nad Parnou. Práce sa realizujú vďaka dotácií získanej z MK SR a štedrosti farníkov.

Knižná novinka predstavuje katolícke kostoly na historických pohľadniciach

Spolu 450 historických pohľadníc kostolov Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku predstavuje knižná novinka vydavateľstva Dobrá kniha.