Banská Štiavnica - Frauenberský kostol

Patrocínium: pôvodne Panny Márie Snežnej
Vznik: 15. - 16. storočie
Poloha: v areáli cintorína na kopci Frauenberg pod Novým zámkom
Historický región: Hont
Stručný popis: pôvodne jednoloďový kostol s polygonálnym presbytériom a severnou sakristiou
História
Niekedy v rokoch 1450 - 1480 postavili na v tej dobe novom mestskom cintoríne menšiu pohrebnú kaplnku bližšie neznámej dispozície (zrejme s nižším kvadratickým presbytériom). Jej existencia sa predpokladá na základe reštaurátorského výskumu v 80. rokoch minulého storočia.
Starší objekt dal v rokoch 1512 - 1514 prestavať banský ťažiar a komorský gróf Erasmus Rössel. Múry svätyne boli zvýšené, pričom dostala aj krúženú klenbu. Kaplnka získala podobu menšieho pozdĺžneho jednolodia s polygonálnym presbytériom a sakristiou na severnej strane. Loď nebola zaklenutá, s murovanou klenbou sa ale podľa všetkého rátalo, o čom svedčia vonkajšie oporné piliere.
V roku 1580 dalo mesto predĺžiť loď na cca dvojnásobok. Nové priečelie na západnej strane malo vysoký trojuholníkový štít a nový vstup. Loď bola novo zaklenutá a v jej západnej časti vybudovali tribúnu. V tomto období pristavali k juhozápadnému nárožiu kostola nový múr cintorína, ktorého súčasťou je hodnotná renesančná brána.
Pôvodne bezvežová stavba mala získať svoju vežu v roku 1654, kedy bol položený jej základný kameň. Napokon však k jej výstavbe nedošlo. To už kostol slúžil evanjelikom, ktorí v tej dobe v Banskej Štiavnici prevažovali. Po roku 1687 im boli ponechané už len dve sakrálne stavby - okrem kaplnky na radnici to bol práve Kostol Panny Márie Snežnej.
Viaceré úpravy objektu sa realizovali v priebehu 18. storočia po tom, čo chrám v roku 1717 získali jezuiti a rekatolizovali ho. V uvedenom roku dostal barokový oltár. Na strechu kostola dostavali menšiu drevenú vežičku s typickým cibuľovitým zastrešením.
Ťažké časy prišli na kostol koncom druhej svetovej vojny, keď začiatkom marca 1945 dostal zásah delostreleckým granátom, ktorý spôsobil požiar a zničil zastrešenie stavby, vrátane vežičky, ako aj západný trojuholníkový štít lode. Oprava poškodenej stavby sa udiala v rokoch 1947 - 1950, vežičku však nahradili len krížom. Už od roku 1955 je kostol pamiatkovo chránený.
Na liturgické účely sa kostol prestal používať od roku 1945. Po oprave dlhé roky stál bez dôstojnejšieho využitia, keď slúžil aj ako sklad. Od polovice 70. rokov sa začal využívať ako dom smútku, aj vzhľadom na susediaci cintorín. V 80. rokoch sa realizoval spomínaný reštaurátorský výskum fasád, ktorý posunul vznik stavby už do 15. storočia. Predchádzal samotnej obnove, pričom súčasne položili v interiéri novú tehlovú dlažbu.
V roku 2009 objekt získalo mesto Banská Štiavnica a z kostola sa stal Dom smútku Frauenberg. V nasledujúcich rokoch vlastník investoval do nového vnútorného vybavenia, aby bývalý kostol mohol dôstojne slúžiť svojmu účelu. Taktiež sa riešilo vlhnutie stien. V roku 2022 sa objavil projekt znovu postavenia zničenej strešnej vežičky.
Zaujímavosti
- Kostol, napriek zmene využitia, predstavuje dodnes významnú neskorogotickú pamiatku mesta a spolu s priľahlým cintorínom, Piargskou bránou a Novým zámkom vytvárajú historicky veľmi hodnotný architektonický celok zo 16. storočia.
- Najhodnotnejším prvkom objektu je unikátna krúžená rebrová klenba, pri ktorej sa predpokladá, že ju navrhol hlavný staviteľ viedenskej huty Anton Pilgram. Jej rebrá vytvárajú na stenách obkročné pätky.
- Šikmé oporné piliere na južnej a severnej strane lode vyznačujú úroveň pôvodného západného priečelia kaplnky pred jej predĺžením v roku 1580.
- Gotické portály nájdeme na západnej a severnej strane lode, ako aj na severnej strane presbytéria (vstup do sakristie).
- Na kostole sa zachovalo aj viacero okien, niektoré na presbytériu sú zamurované.
- Fasádu zdobí iluzívne kvádrovanie, pôvodne ešte zo 16. storočia.
- Z gotického obdobia pochádza aj víťazný oblúk.
- Na severnej stene presbytéria sa sčasti dochovali nástenné maľby.
- Z kostola a príkostolného cintorína, ktorý je najstarším dodnes využívaným v meste, pochádza aj viacero náhrobných kameňov datovaných do 15. - 16. storočia. Uložené/vystavené sú na Starom zámku, kam boli prenesené v 20. rokoch minulého storočia.
- Kostol sa stal 650. stavbou zo Slovenska na našej stránke.
- Viaceré stredoveké sakrálne stavby nájdeme priamo v Banskej Štiavnici - dnešný farský kostol, pôvodne románsku baziliku, Starý zámok - pôvodný farský kostol z románskeho obdobia aj s karnerom, ako aj gotické stavby špitálskeho kostola a Kostola sv. Kataríny. V hmote radnice sú zvyšky gotickej kaplnky, na Glanzenbergu bolo odkryté murivo hradnej kaplnky. Zaujímavé kostoly z románskeho obdobia sa nachádzajú aj v susedných obciach Ilija a Banská Belá.
Súčasný stav
Objekt je vo vlastníctve mesta Banská Štiavnica a slúži ako dom smútku a obradná miestnosť pri pohreboch. Aktuálne (máj 2025) začalo mesto pripravovať rekonštrukciu zastrešenia objektu.
Bohoslužby: nie, iba pohrebné obrady
Praktické informácie:
Kostol vzhľadom na svoj svetský účel nie je prístupný, otvára sa len počas smútočných obradov. Areál priľahlého kostola býva otvorený.
GPS: 48.455890917, 18.894302802
Literatúra:
- Lalková, J. - Gressnerová, L.: Kultúrno-historické a prírodné hodnoty banskoštiavnických cintorínov, ako súčasti svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. In: Metodika výskumu, hodnotenie a zásady prezentácie kultúrno-historických hodnôt nekropolnej architektúry, Slovenská technická univerzita, Bratislava 2012, str. 1 – 53. Dostupné v elektronickej podobe.
- Kresánek, P. a kol.: Slovensko. Ilustrovaná encyklopédia pamiatok. Simplicissimus, Bratislava 2009.
- Güntherová, A. a kol.: Súpis pamiatok na Slovensku 1. Bratislava, Obzor 1967.
- Kahoun, K.: Gotická sakrálna architektúra Slovenska. Gerlach Print, Bratislava 2002.
- Togner, M.: Stredoveká nástenná maľba na Slovensku. Tatran, Bratislava 1988.
- Judák, V. - Poláčik, Š.: Katalóg patrocínií na Slovensku. Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Bratislava 2009 (kód patrocínia 2K25).
Web:
- https://www.pamiatky.sk/evidencie-a-registre/reg...
- https://www.obnova.eu/tag/serial_frauenberg/
- https://cestydobs.blogspot.com/2012/03/kostol-pa...
- https://myziar.sme.sk/c/7173820/interier-kostoli...
- https://www.teraz.sk/regiony/b-stiavnica-chysta-...
- https://hispam.tym.sk/pamiatky_sakralne_pamiatky...
esteban
9. 6. 2025
Za pomoc ďakujeme pracovníkom Archívu Pamiatkového úradu SR, pánovi Miroslavovi Peťkovi a pani Viere Gondocovej.
Prevádzku a aktualizáciu stránky Apsida.sk môžete podporiť kúpením symbolickej šálky kávy prostredníctvom nástroja https://buymeacoffee.com/apsidask. Ďakujeme
Nové na Apsida.sk
- Bratislava - radničná kaplnka
- Nadácia VÚB podporí obnovu kostola v Starom Smokovci
- Letná sezóna na Gotickej ceste 2025
- Čachtice
- Banská Štiavnica - Frauenberský kostol
- Brezno
- Sympózium Ora et Ars od 9. júna 2025
- Nová kniha o zaniknutej kaplnke v Štítniku
- Hlasovanie za obnovu pamiatky z grantu Nadácie VÚB do 15. júna 2025
- Smilno