Skalica - špitálsky kostol

Až do prvej tretiny 15. storočia zrejme siaha história špitálu v Skalici, ktorého súčasťou je aj Kaplnka sv. Alžbety. Po viacerých prestavbách jej stredoveký pôvod už veľa nepripomína. Stále však slúži na na sociálne účely.

Špitál stojaci na Kráľovskej ulici neďaleko františkánskeho kláštora dal postaviť známy a bohatý šľachtic Stibor mladší zo Stiboríc pred rokom 1431. Vtedy ho spomenul už ako existujúci vo svojej záveti. V stredoveku stál pri mestských hradbách, neďaleko Strážnickej brány. 

Kaplnka zasvätená tradične sv. Alžbete má podobu neveľkého orientovaného jednolodia, na ktoré nadväzuje s malým odsadením polygonálne presbytérium. V takejto podobe ju zachytáva aj nákres mesta z roku 1471. Špitál v roku 1632 vyhorel a obnovy sa dočkal v roku 1646 už v neskororenesančnom štýle. Kaplnka bola v rámci obnovy zaklenutá krížovou klenbou.

Počas neskorších storočí bol samotný špitál rozširovaný prístavbami až do dnešnej podoby, kedy objekt vytvára pôdoryys v tvare U. Súčasný vzhľad dostal objekt, známy pod menom "Štíbor", po rozsiahlej obnove v rokoch 2006 - 2007 a dnes v ňom sídli mestské centrum sociálnych služieb a ďalšie organizácie pracujúce v sociálnej oblasti.

GPS: 48.847040553, 17.232055664

Zdroje:
- Güntherová, A. a kol.: Súpis pamiatok na Slovensku 3. Bratislava, Obzor 1969.
- https://www.zahorskemuzeum.sk/stiborovska-architektura-na-holicskom-pans...
- https://www.stiborsi.sk/

esteban