Noc kostolov v roku 2024

Na piatok 7. júna 2024 je tento rok naplánované konanie aktuálneho ročníka medzinárodného podujatia Noc kostolov. Na Slovensku pôjde už o 14. ročník podujatia, ktorého cieľom je otvoriť chrámy širokej verejnosti.

V tomto roku došlo k zmene vizuálu podujatia spolu s upustením od motta v podobe citátu z Biblie obsahujúceho slovko "noc". Tohtoročnou voľnejšie poňatou témou je "Srdce". 

Noc kostolov vznikla v roku 1995 vo Frankfurte nad Mohanom a postupne sa podujatie rozšírilo aj do ďalších miest v Nemecku. V roku 2005 sa dostalo do Rakúska a postupne i do ďalších krajín Európy. V susednom Česku organizujú už 16. ročník, pričom aktuálne majú prihlásených vyše 1 100 kostolov a modlitební.

Podobne ako v minulých rokoch budeme mapovať situáciu a prinesieme zoznam zapojených chrámov a ďalších sakrálnych stavieb na Slovensku zostavený zo zverejnených a získaných informácií. V minulom roku ich bola štyridsiatka. Ak organizujete toto podujatie a nenasli ste sa v našom zozname, dajte nám, prosím, vedieť (apsidask@gmail.com).

Na Slovensku sa do Noci kostolov zapájajú v nasledujúcich lokalitách (zoznam priebežne aktualizujeme a spresňujeme):
- Veľká Skalka (ruina benediktínskeho kláštora) 
- Vráble 
- Banská Bystrica  (Kostol ECAV)
- Koceľovce (Kostol ECAV)
- Kostoľany pod Tribečom
- Špania Dolina (8. júna)
 

esteban
od 2. 4. 2024

Rubrika: Aktuality