Hontianske Nemce
Patrocínium: sv. Martina
Vznik: začiatok druhej polovice 13. storočia
Poloha: v opevnenom areáli na vyvýšenine na okraji obce
Historický región: Hont
Stručný popis: pôvodne neskororománska trojloďová bazilika s predstavanou západnou vežou, renesančným polygonálnym presbytériom a barokovou sakristiou
História
Kostol postavili v druhej polovici 13. storočia ako trojloďovú baziliku v rámci tzv. banskej skupiny románskych chrámov, medzi ktoré patria stavby v Banskej Štiavnici, Krupine či Dobrej Nive a jednoloďové kostoly v Sáse, Babinej či Bátovciach.
V polovici 16. storočí bola pôvodná svätyňa neznámeho tvaru zbúraná a nahradilo ju renesančné, polygonálne zakončené presbytérium, širšie ako stredná loď. Po bokoch presbytéria pristavali bočné priestory, takže svätyňa je odvtedy v podstate rovnako široká ako trojlodie a prechod medzi nimi je bez typického odsadenia. Bočné lode boli zvýšené a spolu so strednou loďou zaklenuté.
Počas 16. storočia bol opevnený kostol viackrát cieľom útokov tureckých jednotiek, počas ktorých bol poškodený požiarom. To bolo dôvodom vybudovania kamenného múru okolo chrámu niekedy na prelome 16. a 17. storočia.
Po nástupe reformácie došlo k prevzatiu chrámu evanjelikmi, ktorí ho držali do roku 1619. V prvej polovici 17. storočia počas stavovských povstaní ešte niekoľkokrát zmenil vlastníka, až ho v roku 1639 definitívne prevzali katolíci.
Nedávne archeologické výskumy naznačujú, že v tomto nepokojnom období došlo k vážnejšiemu poškodeniu stavby, než sa doteraz predpokladalo, a trojlodie muselo byť v interiéri nanovo postavené s využitím staršieho stavebného materiálu. Súčasne sa nepodarilo dokázať románsky pôvod veže.
Poslednou významnou úpravou bolo v 18. storočí zbarokizovanie stavby. V tomto období zo severnej strany presbytéria pribudla obdĺžniková sakristia.
Status národnej kultúrnej pamiatky má kostol od roku 1963. Už o rok neskôr boli exteriérové fasády omietnuté brizolitom.
V rokoch 2011 a 2016 uskutočnil PhDr. Jozef Labuda, CSc. z Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici archeologické výskumy v menšom rozsahu, ktoré spresnili staršie poznatky o stavebnom vývoji objektu.
Zaujímavosti
- Kostol stojí na okraji dediny v dominantnej polohe na skalnatom výbežku a je viditeľný už zďaleka.
- Románsky sloh baziliky je už dopĺňaný aj viacerými gotickými prvkami, ako je predstavaná veža či profilácia pilierov arkád medzi hlavnou a bočnými loďami. Podľa Václava Mencla má ísť o najmladšiu románsku baziliku na Slovensku.
- Románske trojlodie radil Václav Mencl medzi najzachovalejšie spomedzi bazilík banskej skupiny. Ukazuje sa však, že stavebný vývoj bol zložitejší, keďže pod základmi pilierov trojlodia boli odkryté hroby zo 16. a 17. storočia. Románske piliere boli teda podľa všetkého sekundárne využité pri rozsiahlej prestavbe koncom 17. storočia.
- Do priestoru lodí viedli pôvodne až tri portály, dva na netradičnej severnej strane a jeden na južnej. Všetky tri sú už zamurované a kostol je prístupný malým zdobeným portálom na západnej strane veže, datovaným do roku 1788.
- Funkciu empory plnilo prvé podlažie veže, ktoré bolo do lode široko otvorené polkruhovým oblúkom.
- Stredoveký kostolík nájdeme aj v neďalekých vinohradoch, ďalšie stavby aj v okolitých obciach Sebechleby a Ladzany.
Súčasný stav
Kostol dodnes slúži ako farský chrám miestnej farnosti Rímskokatolíckej farnosti a na prvý pohľad je v pomerne dobrom stave. Nachádza sa pri ňom stále využívaný cintorín.
Bohoslužby: trikrát počas pracovného týždňa, v nedeľu o 10.30 hod.
Praktické informácie
Obec Hontianske Nemce sa nachádza 11 kilometrov juhozápadne od Krupiny. Bazilika stojí na východnom okraji obce a je zďaleka viditeľná. Areál je kvôli cintorínu otvorený. Kontakt na farnosť - 045/559 11 35.
GPS: 48.286298482, 18.992314339
Literatúra:
- Mencl, V.: Stredoveká architektúra na Slovensku. Praha-Prešov, Československá grafická únie 1937.
- Kresánek, P. a kol.: Slovensko. Ilustrovaná encyklopédia pamiatok. Simplicissimus, Bratislava 2009.
- Zavarský, V. A.: Slovenské kostoly románske. Matica Slovenská, Martin, 1943.
- Judák, V. - Poláčik, Š.: Katalóg patrocínií na Slovensku. Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Bratislava 2009 (kód patrocínia 5E97).
Web:
- https://archeol.sav.sk/files/Konferencia-AH-2024...
- https://www.pamiatky.sk/evidencie-a-registre/reg...
- https://www.dokostola.sk/kostol/411201-farsky-ko...
- https://www.hontianskenemce.sk/obec-2/kulturne-p...
- https://hontianskenemce.fara.sk/
- https://www.knihydominikani.sk/hlavna_nemethy_22...
esteban
2010, upravené 25. 2. 2018 a 17. 12. 2024