Žehra
Patrocínium: sv. Ducha
Vznik: v rokoch 1245 - 1275
Poloha: v opevnenom areáli na miernom návrší nad dedinou
Historický región: Spiš
Stručný popis: ranogotický dvojloďový kostol s kvadratickým presbytériom, predstavanou vežou a severnou sakristiou
História
V roku 1245 dostal zemepán Ján Sigray od spišského prepošta Mateja povolenie postaviť v obci kostol. Podľa všetkého sa hneď aj začalo so stavbou, ktorá však bola prerušená a kostolík bol dostavaný až v roku 1275.
Išlo o neveľký ranogotický objekt typickej dispozície v podobe pozdĺžnej lode so štvorcovým presbytériom. O niečo neskôr, snáď ešte koncom 13. storočia, bola k západnému priečeliu pristavaná veža.
V poslednej štvrtine 14. storočia bol kostolík vyzdobený hodnotnými freskami a okolo roku 1380 dostala loď kamennú klenbu, podoprenú centrálnym stĺpom, čím sa stavba zmenila na dvojlodie.
V roku 1563 sa kostolík stal evanjelickým a katolíkom bol vrátený až po roku 1638, keď sa obec dostala do vlastníctva Csákyovcov (udáva sa aj rok 1632). Ešte v rovnakom období boli obnovené nástenné maľby, o čom svedčí nápis na severnej stene s rokom 1638.
V roku 1652 bol kostolík barokovo upravovaný, pričom úpravy sa dotkli najmä interiéru (nový hlavný oltár a zatretie stredovekých fresiek). O niečo neskôr boli zbarokizované bočné oltáre. V priebehu 18. storočia pribudla z juhu pred hlavným vchodom murovaná predsieň. V rovnakom období pristavali zo severnej strany dnešnú sakristiu, ktorá nahradila staršiu a menšiu, spomínanú v roku 1693.
Maľby v lodi boli opätovne odkryté v roku 1870, v presbytériu v roku 1877. Prvý archeologický výskum sa v kostolíku uskutočnil už v roku 1884. Opravovaný bol aj v rokoch 1928 a 1940.
V rokoch 1956 až 59 boli zreštaurované nástenné maľby. Od roku 1963 má kostol status národnej kultúrnej pamiatky, ohradný múr s kaplnkou je pamiatkovo chránený od roku 2016.
Viac ako desaťročná rozsiahla obnova chrámu sa začala v roku 2009. Tá zahŕňala reštaurovanie fresiek i opravu strechy a fasád, neskoršie aj ohradného múru.
Zaujímavosti
- Kostolík predstavuje vďaka svojej vyvýšenej polohe výraznú krajinnú dominantu, čo ešte umocňuje nezvyčajná cibuľovitá strecha veže.
- Od roku 1993 je kostolík spolu so Spišským hradom, Spišskou Kapitulou a Spišským Podhradím zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
- Stavba sa zachovala v takmer neporušenej stredovekej podobe, v ktorej ešte doznievajú románske prvky (združené okná na veži, kamenná krstiteľnica).
- Významným dôkazom prekrývania románskeho a gotického slohu je aj hodnotný južný portál (cca rok 1270), ktorý bol riešený ešte ako ústupkový so stĺpikmi a prútmi archivolty (nezachovali sa), výzdoba ich hlavíc v podobe rastlinných motívov a lomený oblúk tympanónu už svedčia o nastupujúcej gotike.
- Z konca 13. storočia sa v kostolíku zachoval aj náhrobný kameň Jána Sigraya zdobený zloženým reliéfom kríža. Tvorí ho v hornej časti grécky kríž, ktorého ramená sú tvorené menšími krížmi, v strede jednoduchý kríž v kruhu ako symbol Krista a tento celok stojí na štylizovanom trojvrší či trojlístku. V jeho vnútri je erb rodu Sigrayovcov.
- Kostolík je známy svojimi hodnotnými freskami. Najstaršie maľby sú konsekračné kríže ešte z konca 13. storočia.
- V prvej fáze datovanej do poslednej štvrtine 14. storočia (70. - 80. roky) boli vyzdobené maľbami steny presbytéria a tympanón južného portálu.
- Tympanón zdobí maľba Ukrižovania z obdobia okolo roku 1340, podobná maľbe v sakristii minoritského kláštora v Levoči.
- Na stenách presbytéria nájdeme výjavy z pašiového cyklu, veľkoryso poňaté Korunovanie Panny Márie, Zvestovanie a trocha netradične i dvojicu sv. Kozmu a Damiána. Na klenbe medzi rebrami sú postavy Krista, Madony, Abraháma a nezvyčajne stvárnenej Najsv. Trojice v podobe troch hláv na jednom tele. Maľby sú príbuzné gemerskej tvorbe, pričom je pravdepodobné, že sa na prácach účastnil aj maliar z dielne Majstra ochtinského presbytéria.
- Po prestavbe na dvojlodie vznikli dva obrazy na severnej stene lode. Ide o výjav Piety a najmä známy Živý Kríž, bohatý na významy a symboly, ktorého centrom je Kristus ukrižovaný na vetvovom kríži s výhonkami. Okrem tradičných postáv (Adam a Eva, korunovaná Cirkev, zúbožená Synagóga, anjeli) tu nájdeme aj postavu kľačiaceho donátora z rodu Sigrayovcov. Kópia tejto maľby je vystavená vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.
- Tieto dva obrazy boli v druhej polovici 15. storočia prekryté rozsiahlejšou freskovou výzdobou, ktorá zobrazovala výjavy zo života Panny Márie a tzv. ladislavovskú legendu, súboj kráľa sv. Ladislava s Kumánom a záchrana unesenej devy. Pri reštaurovaní boli čiastočne odstránené kvôli odkrytiu spomínaných starších malieb.
- V dlažbe kostolíka pod lavicami pre veriacich je osadených viacero hodnotných renesančných náhrobkov členov rodu Sigrayovcov a ďalších významných osôb zo 17. storočia.
- Z archeologického výskumu v roku 1884 sa nám zachovala aj správa, ktorú našli bádatelia pri neskorších vykopávkach v sklenej fľaštičke od kvapiek proti bolesti žalúdka. Ide zrejme o najstarší písomný doklad týkajúci sa cieleného historicko-archeologického výskumu v interiéri kostola na Slovensku.
- Pri kostolíku sa natáčala scéna s pohrebom pre TV film Doktor Živago (2002), v ktorom hrala hlavnú ženskú úlohu Keira Knightley.
- Papierový model kostolíka v mierke 1:100 vydala organizácia Košice Región Turizmus v roku 2017. Jeho autorom je Radoslav Sinčák.
- Kostolík je vyobrazený na obálke prvého dňa (FDC) k známke Spišský hrad z roku 1995.
- Malebný chrám zaujal aj viacerých výtvarníkov, napr. Jozefa Fabiniho, Oľgu Krýslovú, Karla Vika,
- Stredoveké kostoly nájdeme v blízkom Spišskom Podhradí, Spišskej Kapitule, Slatvine i Spišských Vlachoch.
Súčasný stav
Kostolík patrí Rímskokatolíckej cirkvi a slúži ako farský kostol. Po nedávnej obnove je v dobrom stave.
Bohoslužby: áno
Praktické informácie
Obec Žehra sa nachádza 10 km juhovýchodne od Spišského Podhradia. Kostolík je už zďaleka viditeľný a ľahko rozpoznateľný vďaka jedinečnému tvaru strechy veže. Areál s cintorínom je voľne prístupný.
Kostolík je sprístupnený turistom aj s odborným výkladom. Vstupné je 0,5 až 2,0 eura. V mesiacoch júl a august je otvorený v určených hodinách počas celého týždňa, mimo sezóny na požiadanie. Bližšie informácie o vstupoch na stránke farského úradu.
GPS: 48.978695988, 20.793031454
Literatúra
- Chalupecký, I. - Soják, M. - Karabinoš, A.: Výskum v Kostole Svätého Ducha v Žehre. In: Pamiatky a múzeá, roč. 2007, č. 2, str. 9 - 12.
- Kresánek, P. a kol.: Slovensko. Ilustrovaná encyklopédia pamiatok. Simplicissimus, Bratislava 2009.
- Dvořáková, V. - Krása, J., - Stejskal, K.: Středověká nástěnná malba na Slovensku. Odeon/Tatran, Praha/Bratislava, 1978.
- Kahoun, K.: Gotická sakrálna architektúra Slovenska. Gerlach Print, Bratislava 2002.
- Špirko, J.: Dejiny a umenie očami historika. Lúč, Bratislava 2001.
- Togner, M. - Plekanec, V.: Stredoveká nástenná maľba na Spiši. Arte Libris - Plekanec & Haviar, Bratislava 2012.
- Žáry, J.: Dvojloďové kostoly na Spiši, Tatran, Bratislava 1986.
- Judák, V. - Poláčik, Š.: Katalóg patrocínií na Slovensku. Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Bratislava 2009 (kód patrocínia 1129).
Web:
- https://www.pamiatky.sk/evidencie-a-registre/reg...
- https://www.pamiatky.sk/aktuality/detail/zrod-ar...
- https://farnostzehra.sk/rimskokatolicky-farsky-k...
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Kostol_Ducha_Svateho_(Zehra)
- Relácia Slovenského rozhlasu o freske Strom života
- http://schematizmus.kapitula.sk
esteban
upravené 16. 11. 2013 a 22.7. 2024