Gánovce

Patrocínium: sv. Michala archanjela
Vznik: druhá polovica 13. storočia
Poloha: v ohradenom areáli v obci
Historický región: Spiš
Stručný popis: Jednoloďový pôvodne ranogotický kostol s kvadratickým presbytériom, severnou sakristiou a predstavanou západnou vežou
História
Kostolík postavili v obci niekedy v priebehu druhej polovice 13. storočia ako typickú jednoloďovú stavbu s takmer štvorcovým presbytériom, severnou sakristiou a predstavanou západnou vežou.
Niekedy v 40. či 50. rokoch 14. storočia bol interiér stavby vyzdobený nástennými maľbami s ešte byzantizujúcimi prvkami, ktorých časť je dnes aj prezentovaná.
Koncom 17. a začiatkom 18. storočia prešiel kostolík dvakrát na kratší čas do rúk protestantov. Katolíckym sa stal definitívne v roku 1710.
Prestavba objektu sa uskutočnila v roku 1814 a dala mu do veľkej miery súčasnú podobu.
V roku 1957 boli zreštaurované nástenné maľby v interiéri, ktorých časť bola v roku 1987 kvôli zlému stavu opätovne zatretá.
V roku 1993 sa začalo s komplexnou obnovou kostolíka, v rámci ktorej sa riešili okná, dvere, elektrické kúrenie či oprava zvona a jeho zavesenia a odvlhčenie múrov. V rokoch 1997-98 boli vynovené fasády, vybúraný nový vstup do sakristie a upravené okolie kostolíka. V roku 2000 bol vynovený interiér a v roku 2009 dostal chrám aj nové vnútorné zariadenie.
Zaujímavosti
- Napriek neskorším prestavbám sa hrubá ranogotická stavba zachovala v minimálne zmenenej podobe. Ako v jednom z mála spišských stredovekých kostolíkov tu nenájdeme pôvodné murované klenby lode, presbytéria či sakristie, iba drevené stropy.
- Kostolík je príkladom dlhého doznievania románskeho štýlu, čoho dôkazom je štrbinové okno s polkruhovým záklenkom na východnej strane presbytéria. Podobné nájdeme aj v neďalekých Švábovciach vo východnej stene sakristie.
- Vo východnej stene sakristie sa nachádza obdĺžnikové okno so šikmými osteniami.
- Nástenné maľby v lodi a presbytériu zhotovili niekedy v 40. či 50. rokoch 14. storočia dvaja maliari. Obaja boli predstaviteľmi už zľudovelého nástenného maliarstva a využívali v tvorbe ešte byzantizujúce prvky.
- Obsahovo ide v presbytériu o scény zo života Krista od výjavov Adama a Evy cez Narodenie až po Príchod do Jeruzalema. Ďalšie scény boli zatreté.
- Na severnej stene lode sa nachádza rozmerný obraz Krista v mandorle s evanjelistami a apoštolmi, ako aj maľba Smrť Panny Márie.
- V kostolíku sa nachádza neskorogotický oltár sv. Stanislava z konca 15. storočia, ktorý sa pôvodne nachádzal v hozeleckom kostole. Po jeho zbúraní bol v roku 1804 prenesený do Gánoviec. Vytvorený bol podľa všetkého v dielni Johanna Weysza z Košíc.
- Ďalšie drevené plastiky zo 14. a 16. storočia (z dielne majstra Pavla z Levoče) sa z kostolíka dostali do Východoslovenského múzea v Košiciach.
- Vo veži kostolíka je umiestnený zvon Urban z 15. storočia, ktorý odliali v známej kovolejárskej dielni v Spišskej Novej Vsi.
- V roku 1497 sa spomína patrocínium Panny Márie.
- Stredoveký kostolík sa zachoval aj v neďalekých Švábovciach, zaniknuté stavby sa nachádzajú v Hozelci a Poprade-Stojanoch.
Súčasný stav
Kostolík slúži ako filiálny chrám farnosti Rímskokatolíckej cirkvi v Hozelci. Po nedávnej obnove je v dobrom stave. Navštívili sme ho v júni 2016 a marci 2017.
Bohoslužby: v nedeľu o 7.30 hod.
Praktické informácie
Obec Gánovce leží cca 5 km juhovýchodne od Popradu. Kostolík stojí v ohradenom ale prístupnom areáli v obci pri ceste. Kontakt na farský úrad v Hozelci: 052/ 773 10 29.
GPS: 49.030250193, 20.327287316
Literatúra:
- Güntherová, A. a kol.: Súpis pamiatok na Slovensku 1. Bratislava, Obzor 1967.
- Kresánek, P. a kol.: Slovensko. Ilustrovaná encyklopédia pamiatok. Simplicissimus, Bratislava 2009.
- Togner, M. - Plekanec, V.: Stredoveká nástenná maľba na Spiši. Arte Libris - Plekanec & Haviar, Bratislava 2012.
- Judák, V. - Poláčik, Š.: Katalóg patrocínií na Slovensku. Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Bratislava 2009 (kód patrocínia 5H90).
Web
- www.ganovce.sk
- http://hozelec.kapitula.sk
- www.slovakiana.sk
esteban
Nové na Apsida.sk
- Noc kostolov v roku 2023
- Noc kostolov nás čaká už zajtra
- Hlasovanie za obnovu pamiatky z grantu Nadácie VÚB do 15. júna 2023
- Sympózium Ora et Ars na Skalke od 5. do 10. júna 2023
- Vaďovce
- Koš
- Plešivec - Bubekovská kaplnka
- Trenčín-Biskupice
- Noc múzeí a galérií 13. mája 2023
- Obnova kostola v Liptovskom Jáne získala cenu Fénix