Noc kostolov 2024 už o týždeň

Takmer tridsiatku zapojených kostolov, synagóg a modlitební aktuálne evidujeme v rámci nášho neoficiálneho zoznamu pre Noc kostolov 2024. A opäť medzi nimi nájdeme aj zaujímavé stredoveké stavby.

Hoci zoznam určite ešte nie je konečný, už teraz sú tu zastúpené objekty patriace Rímskokatolíckej cirkvi, Evanjelickej cirkvi a. v., Reformovanej kresťanskej cirkvi a Cirkvi bratskej, ako aj dve synagógy.

Jedných z najväčších lákadiel tohto ročníka je bezpochyby predrománsky Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom patriaci k najstarším zachovaným chrámom nielen na Slovensku ale aj v širšom regióne.

Veľký potenciál osloviť návštevníkov majú aj evanjelický gotický kostol v Koceľovciach so vzácnymi freskami či kláštorné areály na Veľkej Skalke či Katarínke. Najväčší výber budú mať o týždeň v Leviciach a Nových Zámkoch, kde sa otvorí až sedem, resp. päť sakrálnych stavieb.

Noc kostolov sa na Slovensku koná v piatok 7. júna 2024. Ide už o 14. ročník tohto podujatia u nás a záštitu nad ním prevzala Ekumenická rada cirkví. Určujúcou témou je tento raz "srdce".

esteban
31. 5. 2024

Rubrika: Aktuality