Senica - farský kostol

Už len časť obvodového muriva sa zachovala z pôvodného románskeho farského kostola v centre Senice. Veľkou renesančnou prestavbou prešiel chrám v 16. a 17. storočí.

Kostol Navštívenia Panny Márie bol dlhý čas v literatúre popisovaný ako renesančná stavba postavená na mieste staršieho gotického objektu. Románsky pôvod chrámu preukázal až výskum Jaroslavy Žuffovej v roku 2010.

Prvá písomná zmienka o Senici pochádza z roku 1256 v listine kráľa Bela IV. a do 13. storočia je po novom datovaný aj prvý kostol tunajšieho osídlenia. Nedostatok datovateľných prvkov neumožnil bližšie zaradenie stavby než len všeobecne do 1. polovice 13. storočia. Na základe erbu mesta možno vysloviť domnienku, že pôvodným patrocíniom bol sv. Martin.

Čiastkový architektonicko-historický výskum bol obmedzený na základové konštrukcie veže skúmateľné len z jej interiéru a na časť západnej fasády lode dnešného kostola. Z románskeho obdobia bola podľa použitého stavebného materiálu doložená južná časť západnej steny lode v dĺžke približne 3,7 m, pričom bolo zachytené aj juhozápadné nárožie. Románska loď bola široká približne 9,7 m, jej dĺžku nepoznáme.

Stavebným materiálom v nadzemmnej časti boli tehly – plevovky, základy stavby boli vybudované z lomového kameňa. Kostol bol v primárnom stave omietnutý.

Nie je jasné, akú mal románsky chrám podobu. Jednou z možných analógií je Kostol sv. Alžbety v Šaštíne-Strážach postavený ako tehlové bezvežové jednolodie s kvadratickým presbytériom. Rovnakú dispozíciu mal aj zaniknutý kostolík zaniknutej obce Ropov (k. ú. Osuské).

Pravdepodobne už v gotike predstavili pred hlavné priečelie vežu, ako na to napovedá stavebný materiál jej základov v podobe stredovekých tehál prstoviek.

V roku 1560 prevzali stredoveký kostol protestanti. Z tohto obdobia pochádza kamenný portál vedúci do veže s erbom rodu Nyáry, ktorý poukazuje na dobu prestavby veže v polovici 16. storočia. Pôvodná veža bola pritom takmer v celom rozsahu rozobraná a nanovo postavená.

Do roku 1631 kladie literatúra vznik súčasnej stavby, avšak treba skôr rátať len s ďalšou prestavbou kostola. Po nej sa podľa všetkého zachovala z románskeho chrámu len západná stena lode.

V roku 1654 sa kostol vrátil katolíkom, ktorí ho v nasledujúcom roku stavebne upravili. Pravdepodobne v tomto období došlo k zmene patrocínia na súčasné. V rokoch 1754 - 1788 nadstavali vežu. 

V roku 1936 sa uskutočnila oprava zastrešenia kostola, vrátane veže. V bojoch 2. svetovej vojny bol kostol poškodený a opravili ho v roku 1949. Status národnej kultúrnej pamiatky získal objekt v roku 1963.

Senický kostol je tak ďalším dôkazom podstatne bohatšieho a rozvinutejšieho osídlenia Záhoria v románskom období, než sa dlhé roky odborníci domnievali. Za posledných cca 15 rokov tu boli identifikované hneď tri sakrálne stavby z tohto obdobia - okrem Senice a Šaštína-Stráží aj ďalší tehlový chrám v obci Láb.

Zdroj:
- Žuffová, J.: Senica, Kostol Navštívenia Panny Márie. Analýza odkrytých častí ako 1. etapa čiastkového architektonicko-historického výskumu. Marec 2011, nepublikovaný materiál.
- Güntherová, A. a kol.: Súpis pamiatok na Slovensku 3. Bratislava, Obzor 1969.
https://senica.fara.sk/
http://www.ezahorie.sk/index.php?option=com_cont...
https://www.dokostola.sk/kostol/410250-farsky-ko...
- Judák, V. - Poláčik, Š.: Katalóg patrocínií na Slovensku. Rímskokatolícka cyrilometodská Bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Bratislava 2009 (kód patrocínia 5F40/2B30).

esteban
15. 7. 2024

Za ústretovosť a podklady ďakujeme Ing. arch. Jaroslave Žuffovej, CSc.