Pamiatkari objavili románsku etapu kostola v Hrnčiarovciach nad Parnou

Objav ďalšieho románskeho kostolíka priniesol tohtoročný výskum trnavských pamiatkarov. Hlbšie do minulosti sa im podarilo posunúť počiatky Kostola sv. Martina v obci Hrnčiarovce nad Parnou ležiacej len pár kilometrov juhozápadne od Trnavy.

Tehlový chrám tu postavili podľa všetkého už v prvej polovici 13. storočia (možno po roku 1215). O jeho podobe zatiaľ nie je nič bližšie známe, keďže sa z neho zachoval v mladšej ranogotickej stavbe už iba úsek severnej steny lode. Viac svetla by mohol priniesť až archeologický prieskum v interiéri lode.

Toto románske murivo je však sčasti postavené na spôsob opus spicatum (klasové murivo), ktoré sa používalo ešte v časoch Rímskej ríše a na našom území je doložené len v niekoľkých prípadoch (Bratislava - Rotunda sv. Mikuláša či Krušovce).

Kým v dodnes stojacej stavbe v Krušovciach nachádzame v západnej časti severnej steny lode a na západnom priečelí dvojvežia dva pásy šikmo ukladaných tehál so stredovým vodorovným pásom, v Hrnčiarovciach nad Parnou ide o oveľa zložitejšiu koncepciu. Spolu tu nájdeme nad sebou sedem pásov šikmo uložených tehál, pričom však iba tri vodorovné pásy.

Po Dolnom Dubovom ide už o druhý kostolík v okolí Trnavy, ktorého pôvod sa podarilo v posledných rokoch vďaka výskumu datovať do 13. storočia.

esteban

Za pomoc a ochotu ďakujeme pani D. Zacharovej z KPÚ v Trnave.

Rubrika: Aktuality