Seminár Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja

Objavy románskeho kostola v Báči a gotického Kostola sv. Ulricha v Trnave či výskum gotického chrámu v Dolných Orešanoch budú témami aktuálneho ročníka seminára Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja.

Už 28. ročník tradičného odborného podujatia sa bude konať v priestoroch Trnavskej radnice na Hlavnej ulici č. 1 vo štvrtok 14. decembra 2023 so začiatkom o 13.00 h. Organizátormi sú Krajský pamiatkový úrad v Trnave a Mesto Trnava.

Seminár otvorí príspevok venovaný tohtoročným objavom pri rekonštrukcii Námestia SNP v Trnave. Na lokalite ležiacej tesne pred hradbami mesta sa podarilo odkryť tímu vedenému archeológom Erikom Hrnčiarikom okrem iného aj dovtedy neznámu gotickú sakrálnu stavbu v podobe osemuholníka s polygonálnym presbytériom stotožnenú s Kostolom sv. Ulricha. 

Gotický Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Dolných Orešanoch prechádza v súčasnosti obnovou, ktorej súčasťou bol aj architektonicko-historický (E. Sabadošová) a reštaurátorský (P. Hrachovský a kol.) výskum. 

Súkromná spoločnosť AA AVALA pri výskume v obci Báč odkryla základy románskeho kostola. Objav na seminári bližšie predstavia F. Vojtechovský a A. Hegedüšová. 

Viac informácií: https://www.pamiatky.sk/page/28-rocnik-odborneho...

esteban
14. 11. 2023

Rubrika: Aktuality
PrílohaVeľkosť
Program seminára171.92 KB