Stručne: v Bijacovciach odkrývajú ďalšie fresky

V ranogotickom kostole v Bijacovciach odkrývajú ďalšie gotické fresky na severnej stene presbytéria.
Už známu a odkrytú maľbu Ježiša so šiestimi apoštolmi pod arkádami doplnili o doteraz zatreté časti a našli aj fragmenty ďalšej maľby v hornej časti steny.
Maľby pochádzajú z obdobia okolo roku 1400 a reštaurované boli ešte v roku 1960. Nové odkryvy priniesli objav spodných častí viacerých apoštolov, ako aj pätky iluzívnej architektúry, v ktorých stoja. Nad touto známou maľbou bol odkrytý sčasti zachovaný výjav narodenia Ježiša s ležiacou Pannou Máriou.
Práce sa začali sondami už v roku 2013 a samotné reštaurovanie by sa malo začať po Veľkej noci a dokončené by malo byť ešte v tomto roku. Realizujú ich odborníci z ORA v Levoči.
Zdroj:
- www.rtvs.sk/televizia/archiv/9936/87353 (čas od 22.49)
esteban

