Obnova najstaršieho kostola v Bratislave pokračuje

Aj v roku 2017 pokračuje obnova a reštaurovanie Kostola sv. Mikuláša v Podunajských Biskupiciach, ktorého počiatky posunul nedávny výskum až do 12. storočia a stal sa tak jediným zachovaným chrámom na území Bratislavy z románskeho obdobia. Reštaurátorské práce realizuje akad. mal. Miroslav Šurin, Mgr. art. Michal Pleidel, Mgr. art. Andrej Krchňák a Mgr. art. Tomáš Kružlík spolu s kolektívom.

V súčasnosti prebieha reštaurovanie nedávno objavených stredovekých nástenných malieb v gotickom presbytériu. Na stenách a klenbe sa našli postavy viacerých svätcov a svätíc, pašiový cyklus, symboly evanjelistov i stvárnenie Boha Otca a Ježiša Krista. Zachovalo sa aj niekoľko konsekračných krížov a objavené boli aj nápisy zo 17. stočia vyryté v omietke. Vo svätyni došlo tiež k zníženiu úrovne podlahy, odkrytá bola aj spodná časť gotickej sedílie v južnej stene.

Úpravy dlažby sa začali realizovať aj v lodi kostola, kvôli čomu bol na čas uzavretý a sv. omše sa tu v súčasnosti neslúžia. Z nedávneho výskumu je tu viditeľné sondami zachytené vysoké okno neskororománskeho štýlu, ktoré sa nachádza vo východnej časti pôvodnej južnej steny románskeho trojlodia.

Reštaurovanie maliarskej výzdoby presbytéria bude dokončené koncom augusta 2017. Celková obnova interiérov kostola by mala byť ukončená, v závislosti od finančných prostriedkov, v budúcom roku.

esteban

Za ochotu ďakujeme Michalovi Pleidelovi a jeho kolegom zo združenia Restau.Art.

Rubrika: Aktuality