Kittsee (A)

V poli juhozápadne od obce Kittsee, len pár kilometrov od Petržalky, stojí ako posledný svedok zaniknutej dediny Lebern ruina veže stredovekého Kostola sv. Michala (Michaelskirche) známa paradoxne aj ako Heidenturm (Pohanská veža).

Išlo o jednoloďovú stavbu z lomového kameňa s mohutnou predstavanou západnou vežou. Osudným sa mu stal, podobne ako celej dedine, útok Turkov v roku 1529.

Z kostola dnes stojí veža so západným štítom lode. Pôdorys veže je štvorcový s dĺžkou strany cca 4,5 metra. Zaniknutá loď so svätyňou nie sú nijako prezentované.

Na veži sa zachovalo viacero pôvodných štrbinových okien vyrobených z jedného kusu kameňa. V spodnej časti juhovýchodnej steny sa nachádza zrejme neskoršie prerazený otvor so široko roztvorenými špaletami, ktorý mohol slúžiť ako strielňa. Vnútri možno vidieť zvyšky zaklenutia a otvory po nosných trámoch. Dolná časť veže sa nachádza pod zemou.

Veža stojí v obkľúčení veterných elektrární na voľne prístupnom mieste cca 3 km JZ od obce pri ceste do Edelstalu. Od roku 1932 je pamiatkovo chránená.

GPS: 48.084748959, 17.020949534

Zdroje:
- https://www.routeyou.com/de-at/location/view/48059891/heidenturm-kittsee
- https://de.wikipedia.org/wiki/Heidenturm_Kittsee

esteban