Malý kostolík na malej lúke

Gáň. Dedinka pri Galante. A skoro ako každá dedinka na Slovensku má kostolík. A nie hocijaký. Kostolík z 12. storočia. Malý kostolík s malou vežičkou na malej lúke. Len škoda, že mu tá vežička trochu hrdzavie, pretože nie sú peniaze na opravu.

Všade pokoj a ticho. Okolo stoja len stromy ako na stráži. Vchodové dvere sme našli ozdobené zelenými ratolesťami a bielymi kvetmi. Najskôr sme si mysleli, že tu bola svadba. Ale potom sme sa dozvedeli, že v dedinke štyri deti prijali 1.sv.prijímanie. Možno práve také nevinné a jednoduché ako tento kostolík. Tak mu to pristane. Ktosi raz povedal, že v jednoduchosti je krása. Aj keď vraj kostolík skrýva ešte všelijaké tajomstvá pod nánosom omietky. Možno ich raz príde konečne niekto objaviť a my sa o nich dozvieme.

V interiéri kostolíka sme našli dve sochy hovoriace o ľudovej zbožnosti miestnych: sochu Panny Mária a sochu Božského Srdca Ježišovho. Tie asi nesmú chýbať v žiadnom dedinskom kostolíku. A uprostred obraz  Svätej Rodiny, ktorej je kostolík zasvätený. Pár lavíc v dvoch radoch a zvonica. Skutočne nič zvláštne. Ale veľavravne hovoriace o hodnotách kultúrnych a historických, ale i o tých osobných. O tom, že pokoj je viac ako náhlenie, sloboda viac ako materiálne bohatstvo a život viac ako každodenné starosti.

Obdivovali sme aj hrubé múry kostolíka. Naše panelové domy mu skutočne nemôžu konkurovať... Stojí pevne na svojom mieste už pár storočí. Zatiaľ čo svet okolo sa mení.

Neďaleko kostolíka, hoci tam prebieha práve výstavba nových domov, objavíte v tomto období lúku plnú sýtočervených vlčích makov. Nezabudnite sa potešiť aj ich krásou. Veď krása vraj mení srdce človeka.

Janka

Ďalšie články o Gáni: profil kostolíka, Genius loci