Prešov - františkánsky kostol
Hoci história františkánskeho Kostola sv. Jozefa v Prešove siaha až do 14. storočia, neskoršie prestavby v 17. - 19. storočí jeho stredovekú podobu takmer úplne potlačili.
Súčasnú stavbu postavili vo vyvýšenej polohe v jednej z najstarších častí Prešova okolo roku 1380 karmelitáni, ktorí k nemu pripojili aj menší kláštor. Chrám zasvätený Najsv. Trojici vznikol na mieste staršieho kostola, ktorého pôvod mal siahať až do 11. storočia. Práve od neho prevzal aj svoje zasvätenie.
Gotický objekt mal podobu väčšieho jednolodia s polygonálnym, 10-bokým presbytériom. To bolo zaklenuté rebrovou klenbou, o čom dodnes svedčia oporné piliere v nárožiach polygónu.
Počas nepokojného 16. storočia karmelitání z Prešova odišli a kostol s kláštorom prevzalo mesto, v tej dobe už prevažne protestantské. Využitie objektov sa zmenilo zo sakrálneho na hospodárske (sklady) a obranné.
Panovník Leopold I. v roku 1661 rozhodol o odovzdaní kostola s kláštorom františkánom z neďalekej Nižnej Šebastovej. Vedenie mesta, hlásiace sa k evanjelickej viere to však odmietalo, a tak sa prevod reálne uskutočnil až v roku 1671, kedy Prešov obsadilo cisárske vojsko.
Už po krátkom čase františkáni pristúpili k prestavbe kláštora v barokovom štýle. Práce pomohli financovať aj barón František Klobušický (Klobusiczky). K lodi kostola v tej dobe pristavali bočné kaplnky. Podľa vzoru kostola jezuitov ll Gésu v Ríme bolo prestavané západné priečelie s dvoma vežami.
Rozsiahlejšia rekonštrukcia kostola a kláštora sa realizovala v rokoch 1708 – 1718 pod vedením košického staviteľa Jána Tornyossiho. Finančne ju podporovala rodina Klobušickovcov. Ďalšie práce sa uskutočnili aj v rokoch 1732 - 1735, keď bola doplnená výzdoba dvojvežového priečelia a taktiež hlavného oltára.
Prešovským františkánom sa vyhlo rušenie kláštorov, ktoré nariadil cisár Jozef II., a v 19. storočí viedli gymnázium. V rokoch 1870 a 1888 kostol vyhorel a škody utrpel aj počas druhej svetovej vojny, keď 20. decembra 1944 došlo k bombardovaniu Prešova sovietskym letectvom. Po vojne sa ho podarilo opraviť v roku 1947.
V roku 1963 získal objekt status národnej kultúrnej pamiatky. Rozsiahla rekonštrukcia kostola sa realizovala v rokoch 1984 - 1991/92. Práce sa dotkli striech chrámu i veží, ako aj portálov a okien. V roku 2019 bol vykonaný architektonicko-historický výskum, ktorý spresnil naše poznatky o stavebnom vývoji objektu.
Františkáni pôsobia v Prešove dodnes a v kostole sa konajú pravidelné bohoslužby. Patrí pod rímskokatolícku farnosť Prešov. Ide v súčasnosti o jediný dvojvežový chrám františkánov na Slovensku.
Stredoveký pôvod chrámu dnes pripomína okrem orientácie predovšetkým polygonálny tvar presbytéria s opornými piliermi na nárožiach. V sakristii je sekundárne použitý stredoveký portál s ústupkami.
GPS: 48.99631679, 21.244252268
Zdroje:
- Güntherová, A. a kol.: Súpis pamiatok na Slovensku II. Bratislava, Obzor 1968.
- Švorc, P. (zost.): Sprievodca po sakrálnych pamiatkach a cirkevnom živote Prešova. Univerzum, Prešov 1999.
- Zubko, P. - Žeňuch, P.: Barkóciho vizitácia Šarišského archidiakonátu (1749). Rímskokatolíci, gréckokatolíci a evanjelici podľa latinskej vizitácie. Slavistický ústav Jána Stanislava SAV, Veda, Bratislava 2017. Dostupné v elektronickej podobe.
- Judák, V. - Poláčik, Š.: Katalóg patrocínií na Slovensku. Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Bratislava 2009 (kód patrocínia 3046).
- https://frantiskani.sk/presov/
- https://pis.sk/data/4053/frantiskansky_kostol.html
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Kostol_svateho_Jozefa_(Presov)
- https://www.pamiatky.sk/evidencie-a-registre/reg...
- https://presov.korzar.sme.sk/c/23427433/sovietsk...
esteban
1. 2. 2025
Za pomoc ďakujeme pracovníkom Archívu Pamiatkového úradu SR a kolegovi Petrovi Ščecinovi.