Gotická cesta na Gemeri a Malohonte opäť otvorená

Jedenásť z dvanástich stredovekých kostolov, ktoré sú držiteľmi prestížnej značky Európske dedičstvo, už po druhýkrát sprístupní svoje krásy záujemcom cez letnú sezónu. Vďaka podpore Košického a Banskobystrického samosprávneho kraja turisti nájdu kostoly otvorené v určených otváracích hodinách.

Združenie Gotická cesta, v spolupráci s cirkevnými zbormi, farnosťami a samosprávami za finančnej podpory Košického samosprávneho kraja cez program Terra Incognita a Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja nadväzuje na minuloročný úspech pravidelných otváracích hodín počas letných mesiacov, kedy kostoly navštívilo vyše 9 tisíc ľudí.

Návštevníkov čakajú otvorené dvere Štítnického okruhu Gotickej cesty od 15. júna do 14. septembra čakať počas fixných hodín v evanjelických kostoloch v Štítniku, Koceľovciach a Ochtinej, taktiež v kostole reformovanej cirkvi v Plešivci počas celého týždňa od pondelka do soboty od 9:00 do 16:00 h.

V okresoch Revúca a Rimavská Sobota v Jelšavskom a Rimavskom okruhu sa záujemcovia dostanú do evanjelických kostolov v Rimavskom Brezove, Kyjaticiach, Kraskove a Kameňanoch, katolíckych kostolov v Šiveticiach a Chyžnom od 1. júla do 31. augusta od stredy do soboty od 10:00 do 16:00 h.

Katolícky kostol v Rákoši sa dá navštíviť v sobotu od 10:00 do 16:00, inokedy sa odporúčame na prehliadku objednať vopred. Kostol v Rimavskej Bani je z dôvodu prebiehajúcej obnovy pre verejnosť dočasne zatvorený.

Sprievodné slovo k prehliadke interiéru bude dostupné vo vybraných kostoloch, na všetkým miestach je k dispozícii audiosprievodca, ktorý sa otvára cez QR kód. Vstupné do všetkých pamiatok je dobrovoľné a ostáva miestnemu cirkevnému zboru na údržbu kultúrneho dedičstva.

“Teší nás, že spoločnou prácou všetkých partnerov môžeme pokračovať v prezentácii nášho výnimočného dedičstva aj ďalšiu sezónu. Pozývame všetkých, ktorí radi cestujú v čase a objavujú nepoznané klenoty našej krajiny,“ uviedol Peter Palgut zo združenia Gotická cesta.

Aktuálne informácie o gotických kostoloch, prípadne podujatiach súvisiacich s kostolmi v regióne Gemer a Malohont sú k dispozícii na webe www.gotickacesta.sk a tiež na FB profile Gotická cesta, prípadne profiloch krajských organizácií cestovného ruchu Košice región turizmusZa horami za dolami či OOCR Gemer.

TS Gotická cesta, redakčne upravené
7. 7. 2024

Rubrika: Aktuality