Mikrobusom za kostolmi štítnického regiónu od júna do septembra

Gotické kostoly v Štitniku, Plešivci, Ochtinej a Koceľovciach sú aj toto leto prístupné aj mikrobusom. Každú sobotu od 15. júna do 14. septembra 2024 premáva v nadväznosti na rýchlik z Košíc.

Poznávací okruh po štyroch najvýznamnejších chrámoch regiónu pripravila pre záujemcov o stredoveké sakrálne umenie organizácia Košice Región Turizmus.

Nástup na poznávací okruh je v Plešivci na železničnej stanici o 8:40 h, kde bude stáť rýchlik Gemeran s odchodom o 7.22 h z Košíc. Príchod do Plešivca k tamojšiemu kalvínskemu kostolu ako poslednej zastávke je plánovaný na 12.30h.

Mikrobus má kapacitu 22 miest. Cena lístka je 10 eur pre dospelých a 5 eur za dieťa. Lístky je možné kúpiť na stránke organizátora, osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej ul. v Košiciach a v prípade voľnej pakacity aj priamo u vodiča.

Všetky uvedené kostoly sú okrem toho počas letnej sezóny sprístupnené pre návštevníkov každý deň v týždni v určených časoch počas pracovných dní a sobôt v čase od 9:00 do 12:00 h a od 13:00 do 16:00 h. 

Stredoveké fresky v spomínaných gemerských chrámoch získali v roku 2024 spolu s výzdobou ďalších kostolov Gemera a Malohontu značku Európskeho kultúrneho dedičstva (European Heritage Label) ako vôbec prvý súbor pamiatok na Slovensku.

esteban
14. 6. 2024

 

Rubrika: Aktuality