Vznik košickej katedrály priblíži dokument RTVS

Na stredu 1. novembra 2023 je naplánovaná premiéra dokumentu Katedrála zázrakov režisérky Silvie Košťovej. Vysielať by sa mal na Dvojke o 20.10 h. Odborným konzultantom bol cirkevný historik prof. Peter Zubko.

Okolnosti postavenia gotického Dómu sv. Alžbety v Košiciach priblíži prostredníctvom príbehu o zázračnej relikvii Svätej krvi zo 14. storočia. Pri omši sa vtedy kňazovi vylialo víno na korporál, kde vytvorilo obraz Kristovej tváre.

Vďaka tomu začali do Košíc prúdiť zástupy pútnikov, čo bolo jedným z dôvodov postavenia veľkolepej katedrály v období od konca 14. storočia po začiatok 16. storočia. Vonkajšia dĺžka dómu je 60 m, šírka 36 m a severná veža je vysoká 59 m,

Keďže samotný zázrak sa udial ešte v staršom ranogotickom kostole z 13. storočia, ktorý bol katedrálou nahradený, tvorcovia dokumentu pre natočenie tejto časti dokumentu využili priestory gotickej Kaplnky Nanebovzatia Panny Márie v Spišskom Štvrtku.

Tá im vyhovovala autenticitou a čistotou interiéru, keďže sa tam v čase natáčania (leto 2023) končila pamiatková obnova, a tak sa tam ešte nenachádzalo vnútorné zariadenie. 

Zdroje:
https://kosice.standard.sk/420048/novy-hrany-dok...
https://www.farnostspisskystvrtok.sk/post/z%C3%A...

esteban
22. 10. 2023

Rubrika: Aktuality