Cítim v duši pokoru pred staviteľmi kostolíka v Rakovnici

Rozhovor s Jankou Švarcovou, autorkou dvoch prác týkajúcich sa neskororománskeho kostolíka v Rakovnici

Kaplnka sv. Márie Magdalény v Rakovnici nepatrí medzi najznámejšie kostolíky Gemera, skôr naopak. Ako ste sa k nemu prvýkrát dostali vy?
- Obec Rakovnica leží neďaleko mesta Rožňava, môjho rodiska, avšak s Rakovnicou sa mi spája obdobie detstva, ktoré som prežila u starých rodičov. Presne teda neviem odpovedať, kedy som sa ku kostolíku dostala prvýkrát. Isté ale je, že vzbudil vo mne túžbu zachrániť ho (je značne zničený) a pomôcť rozvinúť cestovný ruch v našom, dovolím si tvrdiť, stagnujúcom Gemeri.

Čím na Vás najviac zapôsobil?
- Pre mňa je tento kútik Gemera srdcovou záležitosťou. Idete lesom, každý konárik Vás hladí, listy na stromoch sa Vám zdravia, vetrík pohladí líce. Zrazu sa chodník stratí, rýchlo ho hľadáte, natrafíte na skaly, leziete. Nevládzete, no už len kúsok cesty je pred Vami. Ešte posledné kry, húština, už ste skoro tam... Do očí udrú slnečné lúče, vôňa kvetov na lúke objíme Vaše plecia a ťahá Vás k sebe. Začujete zurčiaci potôčik, osviežite sa a keď zdvihnete zrak, je tam. Kostolík. Opustený, na lúke pod troma jedľami, malý, ale majestátny vďaka svojmu veku, skromnosti, jednoduchosti a nádhere. Celkom podľahnete atmosfére, ktorú dáva dolinke, nechce sa Vám odísť. Úsmev na tvári vykúzlia piesne vtákov, či poslední svedkovia osídlenia – staré jablonky a slivky. Neplatia tu zákony, len čistota v srdci a mier. Impozantné maľby ľudových umelcov na stenách kostola, prastarý zámok vo vstupnej bráne vháňajú do duše pokoru a chuť skloniť sa pred tými, ktorí kostol postavili. Skutočne božské miesto.

Kostolíku v Rakovnici ste sa venovali hneď v dvoch prácach ešte na strednej škole. Kde ste pri ich písaní narazili na najväčšie problémy?
- Najväčšou bariérou pre mňa bol nedostatok materiálu o spomínanom kostole v slovenskom jazyku. Literatúra existuje, dokonca veľmi kvalitná, no je písaná maďarsky. Objavili sa tak problémy s prekladom. Na iné závažnejšie problémy som nenarazila, aj vďaka ochote a zanietenosti pracovníkov Pamiatkového úradu Pracoviska Rožňava a mojich konzultantov.

Výsledky Vašej práce ste prezentovali aj miestnym obyvateľom. Aké boli z ich strany reakcie?
- Myslím, že nápad zachrániť kostol a vytvoriť náučný chodník sa väčšine obyvateľov páčil. Ale vždy je ľahšie hovoriť ako neskôr konať...

Prejavila  záujem o projekt náučného chodníka a múzea samospráva obce?
- Zo strany samosprávy som dostala kladné vyjadrenie k podpore projektov. Poskytli mi niekoľko študijných a podkladových materiálov i rôzne údaje. Aj oni pochopili, že dedina má veľký potenciál v oblasti cestovného ruchu a jednou z možností, kde a ako začať je Kostol sv. Márie Magdalény a vybudovanie múzea v prírode, resp. náučného chodníka v jeho okolí. Vypracovali sme dva projekty – Náučný chodník v Rakovnici (žiaľ, dotácia mu nebola pridelená) a Múzeum gemerskej dediny (tento je finančne náročný, zatiaľ sme peniaze naň nežiadali). Stále sme v kontakte so samosprávou obce, so správcom kostolíka a Saleziánmi Don Bosca v Rožňave, ktorí by v budúcnosti mohli a vedeli pomôcť.

esteban

Ďalšie články o Rakovnici: profil kostola, Šimonova pomoc...

Rubrika: Aktuality