Neplánovaná cesta do Kalinčiakova

Jún 2006

Pôvodne to mala byť dlho plánovaná cesta do Bíne za sv. Štefanom a dvoma románskymi kostolmi. Ale ako sa hovorí - človek mieni, železnice menia.

Medzinárodný rýchlik do Štúrova meškal najprv 60 a potom dokonca sto minút, a tak som musel narýchlo vymyslieť náhradný plán.

Po krátkom pátraní po internete sa ním stal ďalší románsky kostol, tentokrát v Kalinčiakove, mestskej časti Levíc. Nemal som o ňom vtedy veľa informácií, akurát na fotkách bolo vidieť krásne pravidelné kamenné kvádre, z ktorých bol postavený.

Z Bratislavy som vyrazil krátko pred jedenástou smerom na Nitru. Cestou som sa mohol pokochať čarovnou siluetou dražovského kostolíka či biskupskej katedrály sv. Emeráma na nitrianskom hradnom kopci.

Plánovaný autobus z Levíc do Kalinčiakova som samozrejme nestihol a už som sa začal obávať, že som celú cestu podnikol zbytočne, našťastie som nemusel dlho čakať na ďalší. V tej eufórii, že predsa len uvidím a nafotím ďalší románsky kostol, som sa ani veľmi nerozčuľoval, keď si pán vodič vypýtal ku 14 korunovému lístku aj desať Sk za batožinu. Ešte som sa od neho dozvedel, že Kalinčiakovo je „hneď prvá dedina“ a vyrazili sme.

Cestou som len dúfal, že kostol predkovia miestnych obyvateľov postavili niekde v dedine alebo blízko nej, a nie, ako to mali často veriaci v románskom období vo zvyku, niekde na kopci nad obcou na mieste bývalého posvätného miesta slovanských bohov.

Realita napokon predčila aj moje najtajnejšie želania. Kostol patriaci reformovanej kresťanskej cirkvi síce stojí na najvyššom mieste obce, to však bolo priamo pri autobusovej zastávke.

Najpôsobivejšie zábery ponúka pohľad z východu na apsidu a nadväzujúcu časť lode. Vďaka polohe na asi 5 metrov vysokom kopčeku nie je pohľad na kostol rušený ďalšími stavbami, len čiastočne stromami. Ja som fotil napoludnie, keď silné slnko ožarovalo južnú stenu lode. Krásne zábery určite ponúka východ slnka či nebodaj prízemná hmla zahaľujúca obec, z ktorej vyčnieva len silueta kostolíka.

Po fotení som si doprial improvizovaný obed v tieni 800 ročných múrov, pri ktorom mi spoločnosť robil MiG-29 nacvičujúci akrobatické figúry. Tá chvíľa bola odmenou za všetky komplikácie, ktoré ma v ten deň postihli. A to som ešte nevedel, že v Šahách stihnem nafotiť románsko-gotický portál Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Pre spestrenie aj so svadobnou výzdobou v podobe stužiek.

esteban

Ďalšie články o Kalinčiakove: profil kostolíka