Tomášovce

Až do konca druhej svetovej vojny stál v obci Tomášovce neďaleko Lučenca stredoveký kostol slúžiaci Evanjelickej cirkvi a. v. Počas bojov v roku 1945 nemecké vojská vyhodili do vzduchu jeho vežu, pričom výbuch poškodil celú stavbu natoľko, že sa už nedala opraviť.

Kostol v Tomášovciach sa spomína v roku 1332. Išlo o jednoloďovú stavbu so západnou predstavanou vežou. V druhej polovici 16. storočia prešiel do vlastníctva evanjelickej cirkvi. Podľa iných zdrojov mali kostol postaviť na starších základoch v roku 1622.

Vežu kostolíka ostreľovali neúspešne už v roku 1919 maďarské vojská počas bojov s československou armádou. Kostolík napokon doplatil na záverečné boje druhej svetovej vojny, keď ustupujúci nemeckí vojaci 20. januára 1945 vyhodili do vzduchu jeho vežu, aby nemohla slúžiť ako oporný bod nepriateľovi.

Výbuch poškodil nielen vežu, ale aj statiku celej stavby do takej miery, že sa už nedala opraviť. Zachránila sa aspoň časť vnútorného vybavenia. Kostolík bol krátko na to rozobraný (na práce využili ešte vojnových zajatcov) a stavebný materiál mal byť použitý na opravu ciest.

Po druhej svetovej vojne si chceli miestni veriaci postaviť nový kostol, podarilo sa im to však až po roku 1989. Posvätený bol v septembri 1995 a stojí na mieste pôvodného gotického kostolíka.

GPS: 48.368208797, 19.619853857

Zdroje:
- www.tomasovce.sk/historia.htm
- Encyklopédia miest a obcí Slovenska, Vydavateľstvo PS – Line, Lučenec 2005.
- za informácie ďakujeme aj pánovi evanjelickému farárovi Miroslavovi Dubekovi, ktorý v Tomášovciach pôsobil v čase výstavby nového kostola. 

esteban