Kostol v Branči postavili zrejme ešte v 13. storočí

Objav gotického portálu, východného okna i zvyškov fresiek priniesol výskum Kostola Navštívenia Panny Márie v obci Branč (okr. Nitra). Konal sa v rámci komplexnej rekonštrukcie, ktorú zavŕšilo 23. júna 2024 slávnostné požehnanie chrámu nitrianskym biskupom Mons. Viliamom Judákom.

Kostol bol aj pred obnovou, ktorá sa začala ešte v roku 2018, datovaný do gotického obdobia s prvou písomnou zmienkou už z roku 1318. Najnovší výskum potvrdil toto datovanie objektu, ktorého stredovekú podobu zmazali rozsiahle prestavby v 18. a 20. storočí. Prvotný kostol tak vznikol zrejme ešte koncom 13. storočia.

Zrejme najstarším architektonickým prvkom, ktorý môže patriť k prvej stavebnej etape, je neveľké štrbinové okno na východnej stene presbytéria datované už do spomínaného 13. storočia. O niečo mladšie sú fragmenty nástennej maľby zobrazujúce apoštolov sv. Petra a sv. Ondreja zo 14. storočia.

Významným objavom bol gotický portál s lomeným oblúkom datovaný do 15. storočia, ktorý odkryli v sekundárnej polohe na južnej strane súčasného presbytéria.

Zdroj: https://www.biskupstvo-nitra.sk/?p=27707

esteban
10. 7. 2024

Za fotografie ďakujeme Michalovi Krajčovičovi z OZ Hradiská.

Rubrika: Aktuality