Najkrajšou obnovenou pamiatkou sa stal kostol v Liptovskom Jáne

S náskokom 6 700 hlasov zvíťazil v hlasovaní verejnosti Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne. Románsko-gotická stavba pochádzajúca z 13. storočia tak získala za komplexnú obnovu ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP pre najkrajšiu obnovenú pamiatku v roku 2023 so ziskom 16 351 hlasov.

Potešiteľné je, že aj na ďalších popredných miestach sa umiestnili stredoveké sakrálne stavby - 2. miesto obsadil Kostol sv. Ladislava v Rajci (9 648 hlasov), na 4. mieste sa umiestnil špitálsky Kostol sv. Alžbety v Banskej Bystrici (4 418) a na 5. mieste skončil Kostol Všetkých svätých v Diviakoch nad Nitricou (2 607). 

"Ďakujeme za neuveriteľné množstvo hlasov, veľmi si to vážime a je to pre nás Restau.Art motivácia k ďalšej práci. Veľmi sa tešíme, že verejnosť ocenenila práve projekt, kde 95 % obnovy obnášalo reštaurovanie. Tento kostol si to nepochybne, tým čo skrýval a akou premenou v našich rukách prešiel, zaslúži. Velká vďaka aj pánovi farárovi Petrovi Kvasňákovi, ktorého maximálnu podporu sme mali počas celej realizácie," komentoval ocenenie reštaurátor Mgr. art. Michal Pleidel zo združenia Restau.Art.

Kompletné výsledky hlasovania sú dostupné na stránke organizátora - https://www.kpr-fenix.sk/hlasovanie/. 

esteban
6. 4. 2023, upravené 8. 4. 2023

Rubrika: Aktuality