Praha-Prosek (ČR)

Jeden z najstarších pražských kostolov stojí v mestskej časti Prosek. Kostol sv. Václava dal podľa legendy postaviť knieža Boleslav II. už okolo roku 970, keď sa mu na tomto mieste mal zjaviť sv. Václav. Podľa výskumu však bol postavený až niekedy v druhej polovici 11. storočia.

Kostol mal podobu bezvežovej trojloďovej baziliky s troma apsidami na východnej strane. Postavili ho z pravidelne opracovaných kamenných kvádrov. Na začiatku 13. storočia bola stavba upravovaná v neskororománskom slohu.

V 15. storočí bol objekt poškodený husitmi, čo si následne v roku 1470 vyžiadalo opravu realizovanú už v gotickom slohu. Loď bola vtedy zaklenutá rebrovou klenbou. 

Aj v nasledujúcich storočiach bol kostol upravovaný. V roku 1572 bola pristavaná renesančná predsieň. V priebehu 30-ročnej vojny bol chrám vypálený švédskymi vojskami. V roku 1712 postavili nad východnou časťou kostola hranolovú vežu.

Posledná výrazná úprava kostola sa uskutočnila v roku 1931, kedy boli znížené strechy bočných lodí, odkryté dovtedy zamurované románske okná a postavená nová sakristia.

V južnej lodi sa zachovali zvyšky nástenných malieb z románskeho obdobia.

GPS: 50.118156611, 14.494539499

Zdroje:
- Koutek, T.: Románské kostoly Čech. Nakladatelství Brána, Praha 2014
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svateho_Vaclava_Prosek
- www.praha9.cz/o-praze-9/kultura/rimskokatolicka-farnost-u-kostela-svvaclava

esteban