Teší ma, že to miesto znova ožilo

Patrik Cimprich sa v posledných rokoch spolu s ďalšími dobrovoľníkmi zaslúžil o oživenie zvyškov stredovekého kostolíka z 13. storočia nad Zemplínskou šíravou. Od archeologického výskumu v 70. rokoch minulého storočia miesto zarástlo a nik mu nevenoval pozornosť. Dnes už patrí medzi významné pamiatky obce Vinné a návštevníkom ponúka okrem možnosti stíšenia a modlitby aj krásny výhľad do krajiny. 

Podarila sa vám významná vec - revitalizácia lokality stredovekého kostolíka nad obcou Vinné v polohe Senderov. Ako ste sa vlastne dostali k niečomu takému?
- Vinné som mal vždy veľmi rád, pochádza odtiaľ moja mama, čiže môj vzťah k dedine a jeho okoliu je veľmi silný. Ku kostolíku som sa vydal prvýkrát pred 9 rokmi ako 15-ročný. Lokalitu si pamätám ako príjemné tiché miesto nad Zemplínskou šíravou s majestátnym dubom nad ruinami kostolíka. Nebolo tam prakticky nič, len kde-tu vykuklo z vysokej trávy a černičia pôvodné murivo presbytéria či sakristie. K samotnej obnove som sa dostal v roku 2012, ktorú sme začali spolu s Milanom Jurčišinom. Ja som mal za sebou pár rokov prác na Brekovskom hrade, vždy som bol nadšencom archeológie a histórie. Milan zase pracoval v stavebných firmách ako inžinier, takže sme sa pri obnove dopĺňali. Mňa hnala viac-menej túžba po vlastnom projekte, ktorý by som mohol robiť s fajn ľuďmi. Obaja sme totiž boli znechutení fungovaním niektorých hradných združení na Zemplíne. Ja som si vtedy spomenul na kostolík na Senderove a zavolal Milanovi, či do toho so mnou pôjde. Toho to nadchlo tiež a tak sme na tom začali pracovať.

Čím si Vás ten kostolík získal?
- Najmä svojou polohou - výbežok na miernom kopci s výhľadom na Šíravu, dookola pekný les a dole vinice. Avšak neskôr, ako sme začali nachádzať nové informácie z výskumu, prišlo mi to miesto tak trochu zahalené rúškom tajomstva, pretože o samotnej lokalite sa dodnes vie veľmi málo. A akoby stále nechcela vydať svoje svedectvo úplne.
V rámci obnovy areálu sa uskutočnil aj revízny výskum, priniesol aj nejaké prekvapenia či nové zistenia?
- Revízny výskum sme robili najmä kvôli tomu, aby sa potvrdili alebo vyvrátili tvrdenia z predošlého výskumu zo 70. rokov, ktorý viedol Belo Polla. Našťastie, väčšinu z nich sme objasnili. Revízny výskum ale ukázal aj niekoľko noviniek, ktoré archeológom v 70. rokoch ušli. Išlo najmä o architektúru - našli sme gotický pilier, ktorý bol vždy pod zemou a ktorý Pollove dve sondy minuli. Je však nesmierne náročné robiť revíziu na tom istom mieste po takmer 40 rokoch. Nálezovú situáciu, ktorú videl Polla v roku 1977, sme už my nevideli, a preto vyvádzať závery bolo ťažké. Belo Polla ale robil záchranný výskum. Z nálezov sme našli zhruba to, čo nachádzal už on. Boli to predovšetkým fragmenty keramiky z mladšej doby bronzovej (gávska kultúra), stredoveká keramika 12. - 15. storočia, stredoveké ručne kované klince a iné železné predmety. Z novoveku (16. storočie) to bola keramická fajka a kostrové zostatky zosnulých. Bolo by zaujímavé dať ich preskúmať antropológovi, ktorý by možno vedel o zosnulých na Senderove povedať viac.
Sú už všetky práce ukončené alebo ešte treba niečo urobiť?
- Keď sme sa do obnovy lokality púšťali, mysleli sme, že len zabránime ďalšej deštrukcii múrov, okolie kostola vynovíme a postavíme niekoľko info tabúľ. Po čase sme ale o lokalite dozvedeli viac - je omnoho, omnoho väčšia, než sme si spočiatku mysleli. Zistili sme, že to miesto nie je len o kostole, ale že tam môže byť ukrytá aj celá osada, ktorá sa spomína v písomných prameňoch z roku 1336.
Práce na samotnom kostolíku sú už viac-menej ukončené. Potrebné je len miestami vyšpárovať murivá a opraviť vypadané kamene. Okolie by sme chceli ešte trochu vyčistiť a na jeseň sa chceme pustiť do archeologického výskumu širšieho okolia. Osobne vidím práce aj na niekoľko ďalších rokov. Vždy je čo skúmať.

Len s dobrovoľníckou prácou by ste si nevystačili. Odkiaľ ste získali podporu?
- Na začiatok nás podporila Nadácia Orange. Prakticky oni boli tí, ktorí nás finančne naštartovali. O rok neskôr sa zapojila už aj obec Vinné, ktorá nás podporovala finančne aj technicky. V lokalite vidí potenciál nielen turizmu, ale aj odkrývania vlastných dejín a vytvárania kultúrnych hodnôt.

Pri kostolíku sú už informačné tabule a prístupová cesta je v hornej časti aj so smerovkami. Neplánujete značenie priamo z obce či od Zemplínskej Šíravy?

- Je mojou víziou, aby okolie obce spolu so Senderovom bolo lepšie značené miestnymi smerovými tabuľami. Uvedomujeme si, že pre turistov, či už peších alebo na bicykli, to môže byť mätúce, i keď dostať sa hore je nenáročné a cesty sú značené turistickými značkami. Bude však potrebné urobiť dobrý koncept a to trochu potrvá. Turistom už môžu pomôcť aj nové informačné tabule s podrobnou mapou, ktoré sa osadili tento rok v centre obce, na Vinianskom jazere a Zemplínskej šírave. Informácie, ako sa k nám dostať, nájdete aj na našej fanpage na facebooku, ktorú pravidelne aktualizujeme: facebook.com/vinnesenderov v zložke albumy.

O obnove kostolíka sa dosť písalo aj v médiách. Máte nejaké ohlasy od turistov? Aké sú zatiaľ skúsenosti s návštevníkmi?
- Musím uznať, že turisti, ktorí k nám chodia, sú z tých lepších a kultúrnejších. Ide najmä o rodiny s deťmi, základné školy, mladých či veriacich, ktorí sa chodia ku krížu pomodliť a položiť kvety. Vidieť, že to miesto zase ožilo. Odozvy máme dobré, spomínam si na niekoľko prípadov, keď sme tam pracovali - niektorí neverili vlastným očiam, keď tam prišli opäť po nejakom čase. Lokalita už vyzerala úplne inak. Mňa zase teší, že tam ľudia chodia a že chcú spoznávať krásy a zaujímavé miesta svojho či cudzieho regiónu.

Ďakujeme za rozhovor

esteban

Rubrika: Aktuality