Plattling (DE)

Na brehu rieky Isar v nemeckom Bavorsku stojí v areáli cintorína románsko-gotický Kostol sv. Jakuba, ktorý predstavuje pekný príklad oboch stavebných slohov.

Chrám postavili ako trojloďovú románsku baziliku s predstavanou západnou vežou, pričom stavba bola dokončená v roku 1188. Počas stredoveku v kostole zasadal zemský snem.

Veľkou prestavbou prešiel kostol koncom 15. storočia. Okolo roku 1480 bola románska svätyňa nahradená  väčším neskorogotickým presbytériom zaklenutým hviezdicovou klenbou. Na severnej strane pribudla pomerne veľká sakristia.

Okolo roku 1800 bola celá stavba zbarokizovaná; zväčšili pritom okná a veža dostala novú strechu typického cibuľového tvaru. Takisto aj interiér bol doplnení barokovým zariadením. V rokoch 1856 /57 bol kostol opätovne upravený do stredovekej podoby z čias neskorogotickej prestavby.

Z románskej etapy sa zachovalo pôvodné trojlodie so štyrmi pármi pilierov, víťazný oblúk a predstavaná veža. Z vybavenia ide predovšetkým o kamennú krstiteľnicu.

Gotické obdobie prezentuje predovšetkým polygonálne presbytérium s oknami zdobenými kružbami a klenby presbytéria a sakristie. Zo začiatku 16. storočia pochádza vyrezávaný krídlový oltár. V kostole sa zachovalo aj niekoľko ďalších neskorogotických plastík. Hodnotné je aj vežovité pastofórium vysoké približne štyri metre. Interiér presbytéria dopĺňajú nástenné maľby zo začiatku 17. storočia.

GPS: 48.772728839, 12.890982508

Zdroje:
- Wurster, H. W.: Plattling. Die Kirchen in den Pfarreien der Stadt. Verlag Schnell&Steiner, Regensburg 1999.
- https://www.landkreis-deggendorf.de/tourismus-kultur/kultur/kirchen-und-...
- https://regiowiki.pnp.de/wiki/Kirche_St._Jakob_(Plattling)

esteban