Sokolce

Patrocínium: kostol Reformovanej kresťanskej cirkvi

Vznik: 13.- 15. storočie

Poloha: v opevnenom areáli uprostred obce

Stručný popis: gotický jednoloďový kostolík s klinovitým záverom presbytéria a dostavanou západnou vežou 

História
Kostolík postavili uprostred obce ako jednoloďovú stavbu niekedy v 14. alebo 15. storočí, podľa niektorých autorov však mohol stáť už skôr. Nasvedčuje tomu listina Bela IV. z roku 1268, kde sa spomína kostol v obci Zakalus.
V období neskorej gotiky (cca koniec 15. storočia) prešla stavba rozsiahlou úpravou, v rámci ktorej bolo postavené nové presbytérium klinovitého tvaru. V 17. storočí bol objekt opevnený.
Zrejme v 18. storočí, v období obnovy krajiny po vytlačení Turkov a skončení stavovských povstaní, bol v bojoch poškodený kostolík obnovený v barokovom slohu. Až do 30. rokov 20. storočia mal malú strešnú vežičku a murovanú predsieň pri južnej stene lode.
V roku 1936 došlo k rozsiahlej obnove stavby, ktorá dostala súčasnú podobu. Strešnú vežičku odstránili a miesto nej pristavali k západnému priečeliu lode vysokú vežu. Zbúraná bola aj južná predsieň. V západnej časti lode pribudla mohutná tribúna. Pod dohľadom pamiatkarov boli obnovené architektonické prvky z gotického obdobia v interiéri i exteriéri.
V roku 1956 pri výstavbe cesty zbúrali západnú časť obranného múru a dostavali ho tak, aby nezasahoval do cesty. Ďalšie obnovy sa realizovali v roku 1960 (interiér) a v roku 1982 (fasády).

Zaujímavosti
- Kostolík predstavuje trocha záhadnú stavbu, u ktorej niektorí odborníci nevylučujú ani románsky pôvod lode.
- Súčasnej podobe kostolíka dominuje neskorogotický sloh.
- Klinovitý záver presbytéria je v našich podmienkach nezvyčajný, nájdeme ho len pri niekoľkých stredovekých kostoloch - napr. v Bohúňove pri Plešivci či v Košiciach - Šebastovciach.
- Interiér presbytéria je architektonicky najcennejšou časťou kostolíka. Zaujme na prvý pohľad jednoduchosťou vybavenia v duchu kalvínskej liturgie, ktoré umocňuje biela farba.
- Nájdeme tu hodnotnú hviezdicovú klenbu s bohato profilovanými konzolami, pričom jedna z nich (v SZ rohu) má dokonca podobu ľudskej tváre.
- V severnej strane presbytéria je osadené nezvyčajné neskorogotické pastofórium s vežovitou nadstavbou, kvoli čomu zvyj´kne byť popisované ako ranorenesančné.
- V oknách je osadená kamenná plamienková kružba, pôvodná gotická je sa však zachovala iba v jednom okne; ostatné boli doplnené podľa jej vzoru.
- V roku 1825 sa mali pri obnove nájsť na stenách kostolíka viaceré nápisy s letopočtami, najstaší z nich uvádzal rok 1284.

Súčasný stav
Kostolík patrí Reformovanej kresťanskej cirkvi a dodnes slúži na bohoslužobné účely. Je v pomerne dobrom stave. Navštívili sme ho v apríli 2011.

Bohoslužby: áno

Praktické informácie
Obec Sokolce (maďarsky)  leži cca 5 km kilometrov východne od Veľkého Medera, pri hlavnej ceste v smere na Komárno. Kostolík v strede obce hneď pri ceste v opevnenom areáli.
GPS: 47.854436899, 17.827865481 

Literatúra:
- Kovács, Š. - Reško, A.: Sokolce. Pozoruhodnosti. Malá vlastivedná knižnica 13. číslo, Komárňanské tlačiarne a vydavateľstvo, Komárno 1996.
- Güntherová, A. a kol.: Súpis pamiatok na Slovensku 3. Obzor, Bratislava 1969.
- Kresánek, P. a kol.: Slovensko. Ilustrovaná encyklopédia pamiatok. Simplicissimus, Bratislava 2009.

Web:
- www.sokolce.sk

Poloha
Poloha objektu na mape
Zobraziť podrobnú mapu