Aktuality

Dosiaľ neznáma románska rotunda na obzore

Rodina románskych rotund na Slovensku by sa mohla dočkať vítaného prírastku. Naznačuje to doterajší archeologický výskum v obci Kostoľany nad Hornádom.

V Rajeckej Lesnej odkryli maľby z obdobia gotiky i manierizmu

Vlani sa začali reštaurátorské práce v interiéri svätyne zbúraného stredovekého kostola v Rajeckej Lesnej.

RTVS pripravila seriál o sakrálnych pamiatkach Slovenska

"Božie domy s Vandalom" sa nazýva nová dokumentárna séria RTVS zameraná na sakrálne pamiatky Slovenska. Sprievodcom zaujímavými kostolmi bude moderátor a hudobník Pišta Vandal alias Štefan Chrappa.

Kostol v Háji bol trojloďový už v stredoveku

Kostol sv. Kozmu a Damiána v obci Háj má za sebou bohatšiu stredovekú históriu, než sa dosiaľ predpokladalo. Najnovší výskum preukázal, že k vybudovaniu dnešného trojlodia došlo ešte v období gotiky.

Románska kaplnka v Dunajskej Lužnej má obnovenú fasádu aj interiér

V minulom roku sa podarilo úspešne ukončiť už tretiu etapu komplexnej obnovy románskej kaplnky, pôvodne Kostola sv. Martina v Dunajskej Lužnej.

Výskum odhalil zložitejší stavebný vývoj kostola v Michale na Ostrove

Kostol sv. Michala archanjela v obci Michal na Ostrove má za sebou zložitejší stavebný vývoj, než sa doteraz myslelo. Nové zistenia priniesol výskum, ktorý bol realizovaný v tomto roku aj vďaka grantu z MK SR.

Decembrová žatva

V decembri 2017 sa nám podarilo navštíviť a nafotiť kostolíky v týchto lokalitách...

V Smrečanoch dokončili obnovu zastrešenia ohradného múru

Približne 14 000 nových drevených šindľov bolo použitých pri obnove zastrešenia ohradného múru Kostola očisťovania Panny Márie v liptovskej obce Smrečany.

V Hradišti objavili stredoveké nástenné maľby

Prebiehajúca komplexná obnova Kostola sv. Barnabáša v Hradišti priniesla v tomto roku ďalší zaujímavý objav. V rámci reštaurátorského výskumu boli v interiéri odkryté stredoveké nástenné maľby.

Vianočný koncert v Sučanoch v nedeľu 7. januára 2018

V ranogotickom Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Sučanoch zaznie v nedeľu 7. januára 2018 Česká vianočná omša skladateľa Jakuba Jana Rybu.