Kostoly spod zeme

Krásno

V rokoch 1952–1954 odkryl Oldrich Krupica nad obcou Krásno na kopci Chríb v opevnenom areáli základy ranorománskeho kostolíka z konca 11. storočia.

Gánovce

Jednoduchá ranogotická stavba z druhej polovice 13. storočia sa môže pochváliť aj sčasti zachovanou stredovekou freskovou výzdobou.

Bratislava - Kostol sv. Vavrinca

V roku 1935 odkryl výskum Václava Mencla pred súčasnou Starou tržnicou v centre Bratislavy základy trojloďového stredovekého kostola.

Slavec-Gombasek - kaplnka

Na jar v roku 2019 odkryl archeologický výskum pod vedením Petra Tajkova z TU v Košiciach v areáli zaniknutého kláštora kaplnku centrálneho pôdorysu. Objekt sa dovtedy javil ako súčasť opevnenia zo 16. storočia.

Košice - Kostol sv. Alžbety

Pri rozsiahlej rekonštrukcii Dómu sv. Alžbety v Košiciach v rokoch 1882 - 84 boli v interiéri chrámu odkryté základy staršieho kostola ešte z 13. storočia.

Krupina - gotický karner

Len v tomto storočí sa podarilo preukázať existenciu stredovekého karnera pri románskej bazilike v Krupine. Dodnes sa z neho zachovala podzemná časť slúžiaca ako farská pivnica pri Husitskej bašte.

Badín - starší kostol

Pri záchrannom výskume v Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v roku 2004 zachytil archeológ Peter Roth základy staršej, podľa všetkého ešte románskej sakrálnej stavby.

Sliač-Sampor

V roku 2011 boli na cintoríne pri drevenej zvonici v Sliači-Sampore čiastočne odkryté zvyšky stredovekého kostolíka, vrátane časti obvodových múrov.

Hurbanovo-Bohatá

V rokoch 1957 - 1958 boli v Hurbanove-Bohatej pri archeologickom výskume zaniknutej stredovekej dediny odkryté základy románskeho kostolíka.

Hronský Beňadik - románska bazilika

Po požiari kláštorného komplexu v Hronskom Beňadiku v roku 1881 boli pri výskume v gotickom kostole a jeho blízkosti odkryté základy trojloďovej románskej baziliky - pôvodného kláštorného chrámu z 11.- 12. storočia.