Z grantu Nadácie VÚB budú reštaurované maľby v Dúbravici

Grant vo výške 50 000 eur z Nadácie VÚB na dokončenie výskumu a reštaurovanie získali v tomto roku nástenné maľby v Kostole sv. Žofie v Dúbravici. V súťaži Poklady Slovenska o tom rozhodli ľudia v online hlasovaní.

Do súťaže sa zapojilo v období 18. až 31. mája 2020 viac ako 58-tisíc ľudí. Maľby v Dúbravici získali 25 615 hlasov, pričom na druhom mieste skončila s tesným odstupom len necelých 200 hlasov neogotická hrobka rodu Rakovských v obci Rakovo (25 438 hlasov).

Neskorogotický kostolík dali postaviť a zrejme o niečo neskôr aj vyzdobiť členovia miestneho šľachtického rodu Dúbravických. Dosiaľ neznáme maľby boli sondážne zachytené pri reštaurátorskom prieskume na celej ploche interiéru kostolíka i na rebrách klenieb a osteniach okien v roku 2019. Štýlovo patria do obdobia prelínania gotického a renesančného štýlu.

Región pri Banskej Bystrici bol v súťaži Nadácie VÚB úspešný už v roku 2016, keď v hlasovaní verejnosti uspel projekt reštaurovania fresiek v gotickom kostolíku v Čeríne, ktorý leží len cca 5 km od Dúbravice. V roku 2018 zasa grant vo výške 30 000 eur získala obnova barokového organu v kostole v Španej Doline.

esteban

Rubrika: Aktuality