Kostolíky na historických pohľadniciach - Rača

Podoba stredovekých kostolíkov sa v priebehu dejín menila a rovnako tak aj ich okolie. Jedným zo svedkov týchto premien boli aj pohľadnice, ktoré často zachytávali práve kostolíky ako najvýznamnejšie pamiatky obcí a miest. Vďaka ochote historika, spisovateľa a tiež zberateľa historických pohľadníc Branislava Chovana z Bratislavy vám prinášame dnes už stratené pohľady na tieto stavby.

Pravou dominantou Rače je od nepamäti Kostol svätého Filipa a Jakuba, čo vidieť aj na starých pohľadniciach. Ak sa presunieme v čase o jedno storočie späť, zistíme, že Rača sa vtedy volala Račištorf a bola ešte samostatnou dedinou.

Jedna dlhá ulica aj s kostolom musela vystačiť všetkým fotografom, ktorí sa ju snažili zvečniť. No a fotografoval sa najmä spomínaný kostol, hoci v blízkosti mal aj svojho mladšieho evanjelického kolegu. Pekné sú pohľady z vinohradov, niektoré od Bratislavy, iné zo strany Svätého Jura. Najpôsobivejší a najmä najrozšírenejší je však ten z ulice. Práve na ňom vidieť, prečo je tento chrám dominantou dediny.

V Račištorfe sa robili dobré vína s vlastným charakterom. Silu a charakter mal aj gotický svätostánok vinohradníkov. Tá ho chránila pred útokom vojsk, ktoré z času na čas tiahli týmto krajom. Chrám v Račištorfe preto nezničili ani Turci, ani husiti, ani cisárski vojaci, ani tí povstaleckí, nikto si naň netrúfol.

Nedotkli sa ho dokonca ani komunisti, hoci mnoho kostolov si pri nich užilo svoje. Kostol odolal a s ním aj vinohrad na svahu priamo nad ním. Ako jedného z mála v račianskom chotári sa ho obišlo násilné terasovanie, ktoré sa tu robilo za minulého režimu. Vyzerá to tak, že vtedajší mocní nenašli odvahu poslať naň buldozéry. Je možné, že ich zastavila sila, ktorá vyžarovala z Kostola svätého Filipa a Jakuba.

Branislav Chovan

(Pohľadnice pochádzajú z 30. a 40. rokov minuleho storočia.)

Rubrika: Aktuality