Apsida.sk oslavuje deviate narodeniny!

Milí návštevníci Apsida.sk,

je nám potešením konštatovať, že naša stránka o stredovekých kostolíkoch na Slovensku a susedných krajinách sa dnes dožíva svojich 9. narodenín. Po približne dvojročných prípravách bola jej testovacia prevádzka spustená presne 19. júla 2008.

Za toto obdobie sa nám podarilo predstaviť na Apsida.sk spolu 447 kostolíkov zo Slovenska a 65 z okolitých krajín (Česko, Rakúsko, Maďarsko, Ukrajina a Nemecko). Profilov kostolov je 262, stratených kostolíkov sme našli už 137 a v rubrike o kostoloch spod zeme sme spracovali 48 archeologických lokalít. Čítanie stránky spestruje 57 cestopisov z našich výletov a 27 zamyslení pri kostolíkoch.

V tomto roku Apsida.sk dosiahla okrúhlu hranicu 500 predstavených kostolíkov, pričom česť uzavrieť prvú poltisícovku stavieb pripadla Kostolu sv. Juraja v Spišskej Sobote. Taktiež sa nám podarilo publikovať profily viacerých objektov, ktoré nám, a určite aj Vám, na našej stránke chýbali; za všetky spomenieme len románsky karner a farský kostol v Banskej Štiavnici či kostolík v obci Poniky.

Za uplynulých 12 mesiacov sa nám podarilo navštíviť viac ako 150 kostolíkov, vrátane vyše štyridsiatky prvonávštev na Spiši, Horehroní, na Morave i v Nemecku. Napriek tomu nás však čaká stále veľa práce a nezmapovaných kostolíkov zo Slovenska, aj vďaka novým výskumom a tiež tipom od vás.

V novembri 2016 sme tiež spustili novú verziu stránky, ktorá si už naozaj po ôsmich rokoch zaslúžila "apgrejd". Priniesla viaceré zmeny v menu, nové technológie a, čo nás najviac teší, i opätovne funkčnú mapku kostolíkov.

Ďakujeme všetkým priaznivcom Apsida.sk za podporu, povzbudenie i doplňujúce informácie a podklady, ktoré pomohli vylepšiť jej obsah. Naša vďaka patrí taktiež všetkým milým ľuďom, ktorých sme stretli na našich výletoch za kostolíkmi a boli nám nápomocní.

Dúfame, že s nami zostanete aj naďalej.

Redakcia Apsida.sk alias alexie a esteban

Rubrika: Aktuality