Stručne: v Radoli odkryjú stredoveký kostolík

V dedinke Radoľa pri Kysuckom Novom Meste dnes 4. júla 2012 slávnostne otvorili prvú zo štyroch plánovaných sezón archeologického výskumu lokality Koscelisko. Ako naznačuje už názov, nachádzajú sa tam zvyšky stredovekého kostolíka, považovaného za najstarší v regióne Kysúc.

Lokalitu preskúmali už v minulosti (v roku 1956 a 1988 - 90) a nálezy doložili osídlenie koncom neolitu a v priebehu doby bronzovej. Najvýznamnejším objavom bol spomínaný kostolík v opevnenom areáli, predbežne datovaný do 13. storočia. V jeho areáli sa našla aj hodnotná vyrezávaná soška zo 14. storočia, ktorá sa do Radole dostala zo západnej Európy.

Výskumné práce, ktoré sa začnú v pondelok, by mali pomôcť objasniť najstaršie dejiny Kysúc a v prvej fáze sa sústredia na opätovné odkrytie kostolíka. Archeológovia by mali potvrdiť alebo vyvrátiť hypotézy o staršom pôvode stavby. V obci sa dodnes zachovali legendy o sv. Vojtechovi.

Výskum realizuje Kysucné múzeum v Čadci za finančnej pomoci zo strany žilinského VÚC. Po ukončení výskumu sa ráta s prezentáciou základov kostolíka.

Zdroj
- http://kysuce.sme.sk/c/6445520/v-radoli-zacali-po-desatrociach-s-odkryva...

esteban

Rubrika: Aktuality