Fotíme kostolíky - širokouhlé objektívy

Hovorí sa, že najlepší fotoaparát je ten, ktorý ma človek práve po ruke. Je to určite pravda, keďže aj menej kvalitná fotka je viac ako žiadna fotka. Rovnako však platí, že na niektoré typy fotenia je lepšie mať tu vhodnú techniku, aby sme boli s výsledkom spokojní.

Jedným zo základných parametrov, ktoré určujú naše možnosti pri fotení, je objektív - jeho ohnisko a svetelnosť. Pokiaľ vlastníme kompakt alebo ultrazoom, s objektívom už veľa nenarobíme, je pevne vstavaný do tela fotoaparátu a tak základné rozhodnutie sa robí už pri prvotnej kúpe. Majitelia zrkadloviek a iných fotoaparátov s výmennými objektívmi sú na tom lepšie.

Širokouhlé objektívy nájdu pri fotení kostolíkov a všeobecne krajiny vskutku široké uplatnenie. Častým problémom je totiž múr, stromy či okolitá zástavba, ktorá neumožňuje urobiť pár krokov vzad. Podobná situácia platí aj v interéroch kostolíkov pri fotení napr. klenieb či víťazných oblúkov. Často zavadzajú nízko visiace lustre, problematické býva zavše aj fotenie rozmernejších nástenných malieb, obzvlášť z tribún, kde sa ďalej od steny odstúpiť nedá. V takej situácii človek ocení každý jeden milimeter ohniskovej vzdialenosti navyše...

V súčasnosti je už všeobecným štandardom, aj pre základné objektívy k zrkadlovkám, minimálne širokouhlé ohnisko 27 - 28 mm (tomu zodpovedá hodnota 17 či 18 mm pri zrkadlovkách). Toto ohnisko už ponúka slušné možnosti fotenia celkových záberov kostolíkov aj z kratších vzdialeností. Ani to však v mnohých prípadoch nestačí a preto je vhodné mať ešte kratšie ohnisko.

Viaceré kompakty a ultrazoomy už ponúkajú aj hodnotu 24 - 26 mm a hoci ide len o pár milimetrov, rozšírenie záberu je viditeľné. Pri ultrazoomoch (i objektívoch pre zrkadlovky) je navyše možné použiť širokouhlé predsádky, ktoré záber ešte viac rozšíria, ale za cenu zníženia svetelnosti a skreslenia línií (kostol v Devíne).

Najširšie možnosti a to doslova sú pri zrkadlovkách, ku ktorým existujú viaceré ultraširokouhlé objektívy s ohniskami po prepočte na úrovni už 8 - 12 mm. Z najznámejších značiek ide napríklad o objektívy Nikon 10-24mm (po prepočte 15-36mm) f/3.5-4.5G ED AF-S DX, resp. Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM, prípadne profesionálne a o dosť drahšie Nikon 14-24mm f/2.8G ED AF-S Nikkor alebo Canon EF 14mm f/2.8 L II USM.

Ide však o pre bežného užívateľa pomerne drahé objektívy, a tak je medzi fotografmi obľúbená aj dvojica podstatne lacnejších ale tiež veľmi kvalitných objektívov od firmy Tokina - AT-X 116 Pro DX AF 11-16mm f/2.8 a ATX-124 Pro DX II AF 12-24 mm f/4 (odvádza nám naozaj výborné služby :).

Vôbec najširšie ohnisko na trhu (spomínaných 12 mm v prepočte) ponúka firma Sigma vo svojom objektíve 8-16mm F4.5-5.6 DC HSM. Okrem neho má v ponuke aj ďalšie dva objektívy 10-20mm, líšiace sa svetelnosťou. Ultraširokouhlé "sklo" vyrába aj Tamron (SP AF 10-24mm F/3.5-4.5 Di-II), Sony (DT 11-18mm f/4,5-5,6) či Pentax (SMC DA 12-24mm f/4 ED AL IF).

Ešte širšie zábery je možné snímať s objektívmi typu rybie oko, tie však zábery špecifickým spôsobom skresľujú a tak sa nehodia na univerzálne použitie.

esteban

Rubrika: Aktuality