V rámci múzeí sa otvárajú viaceré stredoveké kostoly

V súvislosti s uvoľnením opatrení proti šíreniu pandémie koronavírusu sa začali otvárať aj viaceré muzeálne expozície, ktorých súčasťou sú stredoveké kostoly. Návštevníci však musia rešpektovať viaceré preventívne obmedzenia.

Od 8. mája 2020 je opätovne prístupný Starý zámok v Banskej Štiavnici, ktorý patrí pod tamojšie Slovenské banské múzeum. V areáli sa nachádza románsky Karner sv. Michala a prestavaný, pôvodne trojloďový románsky kostol. Viac informácií - https://www.muzeumbs.sk/uploads/fck/file/SZ.pdf. 

V piatok 8. mája sa otvorilo aj Múzem Červený Kláštor, ktoré spravuje gotický kláštor kartuziánov. Múzeum je otvorené o 9.00 do 18.00 h. Viac informácií - http://www.muzeumcervenyklastor.sk/article-item-sk/oznam-10/.

V pondelok 11. mája 2020 sa otvorí Múzeum v Kežmarku, spravujúce aj Kežmarský hrad. Na jeho nádvorí sa nachádza pamiatkovo upravená lokalita zaniknutého Kostola sv. Alžbety. Viac informácií - https://www.kezmarok.com/.

V pondelok 18. mája 2020 otvorí Liptovské múzeum v Ružomberku svoje Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, kde stojí kópia gotického Kostola Panny Márie zo zatopenej Liptovskej Mary. Podrobnosti bude múzeum ešte konkretizovať (https://liptovskemuzeum.sk/).

Od 25. mája 2020 bude pre návštevníkov v upravenom režime otvorený aj Kostol Všetkých svätých v Ludrovej v rámci Liptovského múzea v Ružomberku. Podrobnosti bude múzeum ešte konkretizovať (https://liptovskemuzeum.sk/).

Zvolenský zámok otvorí Slovenská národná galéria 31. mája 2020. Návštevníci tam môžu vidieť vyznačené základy románskej baziliky a tiež gotickú zámockú kaplnku. Viac informácií - https://www.sng.sk/sk/zvolen/navsteva/otvaracie-hodiny-a-vstupne.

esteban

Rubrika: Aktuality