Nová kniha o pánoch zo Štítnika

OZ Georgius Bubek pripravilo ďalšiu knižnú novinku venovanú stredovekému Gemeru. Historička Monika Tihányiová spracovala po Bubekovcoch z Plešivca aj ich príbuzných so sídlom v Štítniku.

Kniha s názvom Páni zo Štítnika. Putovanie kultúrnymi a hospodárskymi dejinami Horného Gemera predstavuje na vyše 230 stranách významný šľachtický rod, ktorý zanechal po seba aj dnes obdivované bohatstvo umeleckých pamiatok na čele s rodovým kostolom v Štítniku.

Autorka približuje osudy rodu od čias Anjouovcov až po pomoháčske obdobie, ich majetkové pomery a podnikateľské aktivity, ako aj ich angažovanie sa ako patrónov chrámov.

Vydanie publikácie bolo podporené Ministerstvom kultúry SR prostredníctvom grantového systému Obnovme si svoj dom, podprogram "Aktivity kultúrnej politiky a edičnej činnosti v oblasti ochrany pamiatkového fondu". Skromným dielom k vzniku publikácie prispela aj Apsida.sk.

Knihu je možné predobjednať si v cene 13 eur prostredníctvom skupiny na Facebooku s názvom Knihy o histórii, vyjsť by mala koncom januára.

esteban

Rubrika: Aktuality