Gemerský expres vás odvezie aj za stredovekými kostolíkmi

Štítnik, Plešivec, Ochtiná, ale aj Lipovník či Turňa nad Bodvou sú zastávky turistického vlaku s názvom Gemerský expres. Ten začne premávať už túto sobotu 4. mája 2019 z Košíc a počas mesiacov máj a jún sprístupní pre návštevníkov kultúrne i prírodné krásy Gemera.

Vlak prevádzkuje krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko. Spoj bude premávať na trasách, kde je už dlhší čas osobná doprava zrušená úplne (Plešivec - Muráň, Plešivec - Slavošovce) alebo obmedzená len na rýchliky (Moldava nad Bodvou - Plešivec).

Gemerský expres bude z Košíc vyrážať každú sobotu o 8.00 h v období od 4. mája do 22. júna 2019. Príchod do Plešivca je o 9.30 h. Tam sa súprava rozdelí na uvedené smery do Muráňa a Slavošoviec. Z Plešivca je potom odchod už spojenej súpravy o 17.05 h s príchodom do Košíc o 18.50 h.

Trasa Gemerského expresu ponúka okrem krásnych prírodných scenérií a cca 4-minútovej jazdy tunelom popod Sorošku aj viacero možností na návštevu stredovekých kostolov. Z vlaku tak bude možné vystúpiť a navštíviť stredoveké kostoly v Moldave nad Bodvou, Turni nad Bodvou, Jablonove nad Turňou, Lipovníku, Slavci (Gombaseku), Plešivci, Štítniku, Ochtinej, Slavošovciach, Jelšave a Revúcej. Cestujúci budú mať okrem toho krásny výhľad aj na kostol z 13. storočia v Hrhove.

V Štítniku je pre cestujúcich Gemerského expresu zabezpečená prehliadka tamojšieho gotického kostola ECAV a ruiny vodného hradu aj s odborným výkladom v čase od 10.00 do 12.00 h.

esteban
 

Rubrika: Aktuality