Apsida.sk má už desať rokov!

Presne okrúhlych desať rokov dnes uplynulo od 19. júla 2008, kedy sme spustili našu stránku o stredovekých kostolíkoch na Slovensku.

Za ten čas sa nám podarilo na Apsida.sk zverejniť profily 485 kostolíkov zo Slovenska (o kostolík v Závode sme prišli vďaka posunu datovania do renesancie) a 79 stavieb z Česka, Rakúska, Maďarska, Ukrajiny a Nemecka. V priemere teda každý rok pribudlo cca 56 objektov.

Aktuálne je teda na stránke zverejnených 278 profilov kostolíkov zo Slovenska, 150 stratených kostolíkov a 57 lokalít, ktoré boli odkryté archeologickým výskumom. Najväčšie zastúpenie spomedzi miest má z pochopiteľných dôvodov Bratislava (vrátane mestských častí), odkiaľ predstavujeme už 12 stavieb a ešte sme neskončili.

V rámci Aktualít sme priniesli 604 článkov o nových objavoch i zaujímavých akciách spojených so stredovekými kostolíkmi. Apsida.sk medzi prvými priniesla informácie a fotografie o odkrytých vzácnych maľbách v Plešivci, Kameňanoch, Silici, Malej Mači, Podunajských Biskupiciach, Krušovciach, Kysaku, Hradišti či Rajeckej Lesnej, ako aj o objavoch zaniknutých stavieb v Starom Tekove, Novom Meste nad Váhom, Kostoľanoch nad Hornádom či nedávno v Šamoríne. Takisto sme prinášali správy o pokračujúcej obnove viacerých stavieb, vrátane zaujímavých objavov a posunov v datovaní, ktoré priniesol ich výskum (Šintava, Dolné Dubové, Stará Halič, Jelka, Štvrtok na Ostrove, Blesovce či Čereňany).

Súčasťou Aktualít je aj viacero rozhovorov so zaujímavými ľuďmi, ktorí tým či oným spôsobom venovali svoj život a čas sakrálnym pamiatkam. Úplne prvý rozhovor bol s regionálnym historikom a vedúcim Mestského vlastivedného domu v Šamoríne Lajosom Presinszkym, ktorý už, žiaľ, nie je medzi nami.

Pri našich návštevách kostolíkov vnímame aj ich duchovnú stránku a jedinečnú atmosféru, ktorou dýchajú viaceré lokality. Do písomnej podoby sme pretavili v podobe 28 článkov sekcie Genius loci. Podobne sme zaznamenali aj naše zážitky i všemožné peripetie, ktoré nás stretli počas výletov po Slovensku i za jeho hranice, v 60 článkoch sekcie Z nášho itinerára.

Počas uplynulých rokov sme úspešne spolupracovali na viacerých projektoch a poskytli pre ne fotografie či texty. Ide napríklad o sériu papierových vystrihovačiek románskych rotúnd českých autorov (Šivetice, Prihradzany, Skalica, Križovany nad Dudváhom, Bijacovce), publikáciu Veľkomoravské kostoly na Slovensku a odraz ich tradície v neskoršom období od Andreja Boteka, DVD Matka Sedembolestná od Lux communication či seriál článkov o zaujímavých sakrálnych stavbách na portáli Archinfo.sk. Rovnako tak sme vychádzali v ústrety požiadavkám z obcí, farností či ďalších inštitúcií.

Ako uznanie našej práce vnímame zaradenie linku na Apsidu na stránku Pamiatkového úradu SR, ako aj zahrnutie do databázy archivovaných e-zdrojov Digitálne pramene, ktorú spravuje Univerzitná knižnica v Bratislave.

Uplynulých desať rokov (i viac) bolo pre nás veľkou výzvou, radosťou i starosťou. Sme radi, že si toľko ľudí našlo k nám cestu a aj vďaka Apsida.sk lepšie spoznávajú krásy našej vlasti. Veríme, že sa stránka bude aj naďalej rozrastať a zapĺňať pomyselné i reálne prázdne miesta na mape Slovenska.
 

Pár zaujímavostí
- najsevernejšia lokalita kostolíka na Slovensku - Smilno
- najzápadnejšia lokalita kostolíka na Slovensku - Láb
- najjužnejšia lokalita kostolíka na Slovensku - Patince
- najvýchodnejšia lokalita kostolíka na Slovensku - Vinné-Senderov
- najmenej fotiek v profile kostolíka - 0 (pouzili sme logo Apsida.sk)
- najviac fotiek v profile kostolíka  - 134 (Čerín)
- počet používateľov - 330 000
- počet návštev na stránke - 576 000
- počet zobrazení (klikov) - 1 906 000
- počet členov skupiny Apsida.sk na Facebooku - 2 586
- najnavštevovanejší profil kostolíka - Dražovce
- najnavštevovanejšia aktualita - Noc kostolov na Slovensku aj v roku 2017
- najnavštevovanejší cestopis - Prelomový výlet do Dražoviec
- najnavštevovanejšie duchovné zamyslenie - Krížová cesta po kostolíkoch
- najnavštevovanejšie heslo v slovníku - Apsida

Vývoj fototechniky
- 2005 - 2006 - kinofilmový kompakt Olympus
- 2006 - 2008 - ultrazoom Panasonic FZ-7 (istý čas zaň zaskakoval malý oranžový kompakt Olympus)
- 2008 - 2010 - zrkadlovka Nikon D40
- 2010 - 2013 - zrkadlovka Nikon D5000
- 2013 - 2016 - zrkadlovka Nikon D7000
- od 2016 - zrkadlovka Nikon D7200

Alexandra a Števo (a už aj Aninka)
redakcia Apsida.sk

Za nenahraditeľnú technickú podporu ďakujeme Patrikovi Lučanovi...

Rubrika: Aktuality