Obnova interiéru kostola v Podunajských Biskupiciach finišuje

Už do finálnej fázy sa dostala obnova a reštaurovanie interiéru najstaršieho zachovaného chrámu v Bratislave. Kostol sv. Mikuláša v Podunajských Biskupiciach z 12. storočia sa už teraz môže pochváliť zreštaurovanými freskami v presbytériu, pričom dokončenie obnovy ešte zvýši celkový dojem.

Nielen dotácie z MK SR a vlastné zdroje, ale aj koncert Lucie Bílej v kostole pomohol zabezpečiť dostatočné finančné prostriedky na celkové odkrytie a zreštaurovanie nástenných malieb v presbytérium, ktoré boli objavené vo veľkom rozsahu v roku 2015.

Maľby vznikli v 14. a 15. storočí, pričom zrejme v 17. storočí boli zatreté. Na stenách presbytéria sa stretávame na stredovek s nezvyčajne rozsiahlymi plochami pokrytými rastlinnými motívmi. V horných častiach stien a na klenbe ide o figurálnu výzdobu, ktorú tvoria pašiový cyklus, postavy Boha Otca, Krista, viacerých svätcov a svätíc a tiež tradičné vyobrazenia štyroch evanjelistov.

Výskum a analýzy dreva objaveného v murive veže i lode ukázali, že trojloďová románska stavba vznikla už okolo polovice 12. storočia. Pri jej budovaní sa navyše použili aj kamene zo staršej rímskej stavby, pričom jeden takto sekundárne použitý kameň upravený ako článok klenbového rebra dokonca nesie pôvodnú rímsku omietku aj s maľbou. Za pozornosť stojí aj unikátne riešený krov lode z konca 15. storočia.

Realizátori výskumu:
- Architektonicko-historický výskum: A. Botek, R. Erdélyi, P. Pauliny a B. Vachová, v spolupráci s P. Budayom, K. Ďurianom a T. Kynclom
- Archeologický výskum: P. Šimončičová - Koóšová
- Reštaurátorský výskum a reštaurovanie svätyne: M. Šurin, M. Pleidel, T. Kružlík, A. Krchňák

Viac k obnove - http://apsida.sk/c/1279/obnova-najstarsieho-kostola-v-bratislave-pokracuje

Zdroj: http://www.biskupice.sk/files/documents/noviny/bn0218.pdf

esteban

Rubrika: Aktuality