Novoobjavený románsky kostol na Vyšehrade

Rodina románskych kostolov na Slovensku sa rozrástla o významnú stavbu. V rokoch 2015 - 2017 bol na jednej z terás pod hradiskom a hradom na Vyšehrade odkrytý veľký dvojloďový kostol zasvätený Panne Márii z 13. storočia. Archeologické práce tu realizovala spoločnosť Via Magna pod vedením archeológa Milana Horňáka. Sakrálna stavba bola zachytená ešte pri výskume Vyšehradu v 70. rokoch, ktorý viedla Marta Remiášová.

Kostol postavili pri významnej ceste na hranici Ponitria a Turca na juhozápadnom svahu vrchu Vyšehrad. Malo by ísť o dvojloďovú orientovanú stavbu, pričom sa podarilo odkryť aj východnú apsidu severnej lode. Odkryté základy i časť nadzákladového muriva sú z lomového kameňa, pri výskume sa však našlo aj veľa tehál - plevoviek.

Výskum priniesol zistenie o viacetapovej výstavbe objektu, pričom najstaršie murivo je datované už do obdobia pre prvou polovicou 13. storočia. Severná apsida s nadväzujúcim murivom lode pochádza z prvej polovice 13. storočia, pričom v druhej polovici 13. storočia bola severná loď predĺžená západným smerom na takmer dvojnásobok pôvodnej dĺžky. 

Vzhľadom na polohu by malo ísť zrejme o pútnický chrám, ktorého význam však klesol po zmene obchodných trás v priebehu 14. storočia. Jeho existencia je zachytená aj vo viacerých písomných prameňoch viažucich sa k členom rodu Diviackovcov, ktoré však doteraz boli pripisované kostolom rovnakého zasvätenia v Kláštore pod Znievom a Socovciach. Týka sa to predovšetkým závete posledného z Diviackovcov Budimíra z roku 1258, v ktorom vyšehradské panstvo spolu s kostolom Panny Márie odkázal  premonštrátom v Kláštore pod Znievom.

Predbežnú slohovú analýzu objektu spracovali výskumníci Kristína Zvedelová, Milan Horňák a Ján Zachar.

esteban

Za informácie, podklady a ochotu ďakujeme pánovi Milanovi Horňákovi zo spoločnosti Via Magna.

Rubrika: Aktuality