Výskum románskej apsidy kostola v Jelke priniesol významné objavy

Románsky kostolík sv. Jána Krstiteľa v obci Jelka bol podľa všetkého významnejšou stavbou, než sa doteraz myslelo. Potvrdzujú to výsledky tohtoročného výskumu Márie Smolákovej a Jaroslavy Žuffovej, ktorý pomohol spresniť aj architektonický vývoj objektu.

Sondy v exteriéri odhalili, že oblúčikový vlys v hornej časti apsidy bol riešený zložitejšie, ako sa zdalo. Jednoduchý vlys s lomenými oblúčikmi bol len dolnou časťou obkročného vlysu, ktorý bol v gotickom období zamurovaný a prefasádovaný. Obkročný vlys z románskeho obdobia je na Slovensku veľmi vzácny a doposiaľ bol známy len na svätyni románskeho kostolíka v Hamuliakove.

Oproti nemu však bol doplnený polvalcovými príporami, do ktorých prechádzal každý druhý oblúčik a ktoré siahali až po dolný sokel. Časť z nich bola osekaná, čím sa narušil ich pravidelný rytmus členiaci fasádu apsidy.

Na východnej strane apsidy bolo odkryté z exteriéru i interiéru pomerne vysoké gotické okno s kamennou mníškou, ktoré nahradilo menšie románske okno na tomto mieste. Sondy zachytili aj hornú časť gotického okna v južnej stene apsidy. Dokázaná bola taktiež existencia severnej sakristie už v románskom období, čo tiež nie je u nás veľmi časté.

V interiéri výskum potvrdil prítomnosť stredovekých nástenných malieb datované predbežne do druhej štvrtiny 14. storočia, ktorých časti presvitali spod novšej omietky. Steny apsidy zdobili pôvodne postavy apoštolov, ktorých dopĺňala v centrálnej polohe pod gotickým oknom veľká hlava Krista. Konchu apsidy pokrývala podľa všetkého veľká mandorla (zatiaľ len sčasti odkrytá) so sediacim Kristom a symbolmi evanjelistov.

Mária Smoláková a Jaroslava Žuffová prezentovali výsledky výskumu na nedávnom seminári Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja 2016 v Trnave.

esteban

Za pomoc a ochotu ďakujeme Márii Smolákovej a Jaroslave Žuffovej.
 

Rubrika: Aktuality